An inquiry on absolute architecture: The case study of arter in İstanbul
Bir mutlak mimarlık sorgusu: İstanbul'da arter örneği
- Tez No: 679872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
From kavramının mimarlık disiplini içerisinde hem teorik tartışmalar için hem de mimarlığın pratiği için her zaman öne çıkan bir rolü olmuştur. Mimarinin fiziksel koşullarını belirleyen form, aynı zamanda kent ile mimarlık arasında ilişkiler oluşturmanın da önünü açabilmektedir. Bu çalışma mimari form odaklı teorileri ortaya çıkarmakta ve İstanbul'daki Arter yapısının bu bağlamda analizini sunmaktadır. 18. ve 19. yüzyıllarda Étienne-Louis Boullée ve Claude-Nicolas Ledoux'nun“devrimci”mimarlık tanımı, 20. yüzyılda Peter Eisenman ve Michael Hays'in özerk mimarlık kavramı, milenyum ile birlikte Robert Somol ve Sarah Whiting'in sunduğu faydacı mimarlık anlayışı, ve Pier Vittorio Aureli'nin mutlak mimarlık fikri formu mimarlık tartışmasının odağına yerleştiren teorileri örneklemektedir. Bu çalışma Aureli'nin mutlak mimarlık tartışmasını mimarinin içsel dinamikleriyle onun daha geniş çerçevesi olan kentsel bağlam arasında bağ oluşturan bir teori olarak ele almaktadır. Bu çalışmanın amacı mimari formun kent ile politik, fiziksel ve sosyal bir bağlılık oluşturma potansiyellerini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The notion of form has always had a prominent role in the discipline of architecture both for the theoretical discussions and the practice of building. Reconfiguring the physical conditions of architecture, the idea of form can enable possibilities for creating a relationship between the object of architecture and the city. This research unfolds the theories on architectural form and offers an analysis of the Arter building in İstanbul in the light of these theories. The“revolutionary”architecture around the 18th and 19th centuries by Étienne-Louis Boullée and Claude-Nicolas Ledoux, the autonomous architecture in the 20th century by Peter Eisenman and Michael Hays, the architectural pragmatism that has emerged with the millennium by Robert Somol and Sarah Whiting, and the absolute architecture of Pier Vittorio Aureli illustrate some of these different theories that centralize the discussion of form in architectural production. This thesis argues that Aureli's theory of absolute architecture builds a coherent relationship between the intrinsic forces of architecture and its wider urban context. The aim of the thesis is to discuss the potentials of architectural form to offer political, physical, and social engagement with the city.