İkinci mertebeden kesikli diferensiyel denklemin spektral özellikleri
Spectral properties of second order discrete differential equation
- Tez No: 679883
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Matematikte sürekli değişken ve kesikli değişken olmak üzere iki farklı değişken vardır. Sürekli değişken çalışılan evrensel kümenin reel sayılar, kesikli değişken ise evrensel kümenin tam sayılar olması halinde göz önüne alınır. Bu açıdan bakıldığında sürekli değişken için pek çok çalışma yapılmasına rağmen kesikli değişken durumunda, özellikle spektral teorideki çalışmalar kısmen yetersizdir. Özellikle bu çalışmalardan biri Sturm-Lioville denklemi için ters problemin çözümüdür. Sturm-Liouville Problemlerinin özdeğerleri ve bu özdeğerlere karşılık gelen özfonksiyonların bulunması olarak nitelendirilen çalışmalar önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There are two different variables in mathematics, continuous variable and discrete variable. Continuous variable is considered when the universal set is real numbers, and the discrete variable is considered if the universal set is integers. From this point of view, although many studies have been done for the continuous variable, studies in the case of discrete variables, especially in spectral theory, are partially insufficient. Especially one of these studies is the solution of the inverse problem for the Sturm-Lioville equation. Studies described as finding eigenvalues of Sturm-Liouville Problems and eigenfunctions corresponding to these eigenvalues are important.