Süreksiz sınır değer probleminin çözümünde green fonksiyonu
Green function in solving discontinuous boundary value problem
  1. Tez No: 970773
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KIZILBUDAK ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, H=L_2\left[0,1\right]\oplus\mathbb{C} tanımlı ve iki farklı noktada kesikli süreksizliğe sahip olan ikinci mertebeden bir diferansiyel denklem incelenmiştir. Ele alınan sınır değer problemi, spektral parametre içeren sınır koşulları ile birlikte süreksiz noktalarda fonksiyonun nasıl davrandığını belirten ara yüz (geçiş) koşullarını da kapsamaktadır. Bu tür problemler, klasik sınır değer problemlerine kıyasla daha karmaşık bir matematiksel yapı sergilemekte ve özellikle mühendislik ile fizik gibi uygulamalı alanlarda önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez kapsamında, söz konusu diferansiyel denklem için belirtilen sınır ve ara yüz koşulları altında tanımlı özdeğer problemi ele alınmış ve bu probleme karşılık gelen Green fonksiyonu oluşturulmuştur. Green fonksiyonu, ilgili diferansiyel operatörün tersini temsil eden temel bir araç olup, çözümün ifadesinde kritik bir rol üstlenmektedir. Tezde, Green fonksiyonunun yapısı detaylı biçimde analiz edilmiş, süreksizliklerin bu fonksiyon üzerindeki etkileri ortaya konmuş ve elde edilen fonksiyonun asimptotik davranışları incelenmiştir. Bu çalışma, süreksiz sınır değer problemlerine yönelik kapsamlı bir yaklaşım sunmakta olup, benzer yapıda karşılaşılan problemler için de temel teşkil edecek nitelikte sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a second-order differential equation defined in the Hilbert space H=L_2\left[0,1\right]\oplus\mathbb{C} , which exhibits discontinuities at two distinct points, is examined. The considered boundary value problem includes not only boundary conditions involving a spectral parameter but also interface (transmission) conditions that describe the behavior of the function at the points of discontinuity. Such problems possess a more complex mathematical structure compared to classical boundary value problems and hold significant importance in applied fields such as engineering and physics. Within the scope of this thesis, the eigenvalue problem defined under the given boundary and interface conditions for the aforementioned differential equation is studied, and the corresponding Green's function is constructed. The Green's function serves as a fundamental tool representing the inverse of the associated differential operator and plays a critical role in expressing the solution. In the thesis, the structure of the Green's function is analyzed in detail, the effects of the discontinuities on this function are revealed and the asymptotic behavior of the resulting function is examined. This study provides a comprehensive approach to discontinuous boundary value problems and presents fundamental results that can serve as a basis for similar problems encountered in various applications.