Akut apandisit nedeni ile apendektomi yapılan vakalarda laparoskopik ve konvansiyonel apendektomide travmaya endokrin ve sitokin cevabın karşılaştırılması
Comparison of endocrinological and cytokine response to trauma in laparoscopic and conventional appendectomy in patients with acute appendicitis
  1. Tez No: 679888
  2. Yazar: EROL PİŞKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET KUŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Aralık 2013-Şubat 2014 tarijleri arasında akut apandisit tanısıyla laparoskopik ve konvansiyonel apendektomi yapılan olguların travmaya endokrin ve sitokin cevabı açısından karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Aralık 2013-Şubat 2014 Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve tarafımızca akut apandisit tanısı ile opere edilen 18 yaş üstü, şahsen olur verebilir, bilinci açık hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi ALvarado Skorlar hesaplandı. Hastaların 25'ine laparoskopik, 25'ine konvansiyonel appenkdektomi yapıldı. Her iki gruptaki hastalardan anestezi indüksiyonu sırasında ve post-op. 6.saatte serum ACTH, IL-6 ve CRP düzeyleri bakıldı. İki grup operasyon süresi açısından da karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların Alvarado Skor ortalaması 6,8±1.57 bulundu. Hastalarımızda Alvarado skoru 3-10 arasında değişmekte idi. Hastalarımızın %6'sında Alvarado skoru 5'in altında, %36'sında 5.6, %38'inde 7-8, %20'sinde 9-10 olarak hesaplandı. Laparoskopik olguların yaş ortalaması konvansiyonel opere olan olgulara oranla yüksek iken, bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,153). Gruplar arasında cinsiyet, ek hastalık ve perforasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Laparoskopik vakalarda konvansiyonel yönteme dönüş olmadı. Laparoskopik ve konvansiyonel girişim uygulanan hasta grupları arasında ACTH pre-op. ve ACTH post-op. 6.saat verileri açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu (p=0,05). Laparoskopik Appendektomi gruubnda ACTH post-op 6.saat değeri, ACTH pre-op değerinden istatistiksel anlamlı düşüktü (p=0.001). Konvansiyonel Appendektomi grubunda ACTH pre-op. ve ACTH post-op. 6.saat değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p=0,737). Laparskopik Appendektomi grubunda IL-6 pre-op değeri Konvansiyonel Appendektomi grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek iken (p=0,018); IL-6 post-op 6.saat değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p=0,194). Laparoskopik Appendektomi grubunda IL-6 pre-op ile IL-6 post-op. 6.saat değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir değişim olmamışken; Konvansiyonel Appendektomi grubunda IL-6 post-op 6.saat değeri IL-6 pre-op. değerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir (p=0,005). Laparoskopik Appendektomi grubunun CRP pre-op. değeri konvansiyonel grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekken (p=0,012); CRP post-op. 6.saat açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktur (p= 0,056). Her iki grupta CRP post-op 6.saat değeri, CRP pre-op.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to compare the endocrin and cytokine reaction of the patients wich laparoscopic and conventional appendectomy was done after diagnosed as acute appendicitis between the dates December 2013 and February 2014 Material and Method: Patients; operated after admitting tı Ministry Of Health, Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi between the dates December 2013 and February 2014, after being diagnosed acute appendicitis, conscious, above age 18, consenting for operation included to our study. Preoperative Alvarado Scoring was done. 25 of the patients were laparoscopically adn 25 of them were conventionally operated. From both groups of patients serum ACTH, IL-6 and CRP levels were seen at anesthezia induction and postoperative 6th hour. The groups were also compared for the time of operatin. Results: Mean Alvarado Score was found to be 6,8±1,57. Alvarado Scores of the patients were varying from 3 to 10. The score was below 5 %6, between 5 and 6 in %36, between 7 and 8 in %38 and between 9-10 %20 of the patients. The mean age of the laparoscolpically treated patient was higher than conventionallt treated ones, statistically meanless (p=0,153). There was no meaningful difference between the groups in terms of gender, co-morbidities and percentage of the perforation (p>0,05). There was no conversion from laparoscopy to conventional method. Tehre was no statistically meaningful difference of preop and postop 6th hour ACTH values between groups (p=0,05). In the group of laparoscopic appendectomy the postop 6th hour value of ACTH is meaningfully lower than the preop value (p=0,001). In the conventional appendectomy group there was no such meaningful difference between the same ACTH values (p=0,737). While IL-6 preop values is significantly higher in the laparosckopic appendectomy group than the conventional group, post-op 6th hour IL-6 value showed no meaningful difference between the groups. While there was no meaningful difference the preop IL-6 values of the groups, the postop 6th hour IL-& of the conventioanl groups is meaningfully higher than the laparoscopic group (p=0,005). The preop CRP value of the laparoscopic group was significantly higher than the conventional group, but there was no meaningful difference of postop 6th hour CRP value between the groups (p= 0,056).