Atıcılık branşının farklı disiplinlerindeki sporcuların bazı motorik özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of some motoric characteristics of athletes in different disciplines of shooting branch
  1. Tez No: 679898
  2. Yazar: NUR BANU ÖZPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, atıcılık branşının trap ve skeet disiplinlerindeki erkek sporcularının bazı fiziksel ve motorik özelliklerinin ölçülmesi, bu özellikler açısından disiplinler arası farklılıkların olup olmadığının ortaya konulması, elde edilen verilerin diğer spor branşlarının literatürleriyle karşılaştırılması, edinilen sonuçlardan yola çıkarak atıcılık antrenmanlarının planlanması ve atıcılık branşıyla uğraşan sporculara bilimsel katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmaya atıcılık branşından, 11 trap atıcısı ve 9 skeet atıcısı olmak üzere toplam 20 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Araştırmaya katılan trap sporcularının yaş ortalaması 16,45 ± 2,06 yıl skeet sporcularının ise 17,22± 2,0 yıldır. Çalışmamıza katılan gönüllülerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, denge, anaerobik güç, sürat, aerobik güç ve reaksiyon hızı gibi seçilmiş özellikleri birer kez ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Testler sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Skeet sporcularının denge, el reaksiyon sürati ve sağlık topu fırlatma testi ölçümlerinde, trap sporcularına oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar görülmüştür. Üç parametrede de görülen farklılıklar skeet sporcularının lehinedir. Aerobik ve anaerobik güç, sağlık topu fırlatma, 30 metre ve 60 metre sürat testlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark bulunamamıştır. Atıcılık branşıyla uğraşan sporculara uygulamış olduğumuz bu ölçümler diğer literatürlerle kıyaslandığında, atıcılık sporuyla uğraşan sporcuların denge ve el reaksiyon sürati değerlerinin bazı farklı spor branşlarıyla uğraşan sporculardan daha iyi olduğu; anaerobik güç, sağlık topu fırlatma ve 30 metre sürat ölçümlerinin genel anlamda literatürle paralellik gösterdiği ancak 60 metre sürat ölçümü ve aerobik güç ölçümlerinin diğer literatür bulgularıyla kıyaslanan bazı sporculardan daha düşük olduğu göze çarpmaktadır. Spor yapmayan grupların değerlerinin çalışmamız ve literatür değerlerinden daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu kıyaslamalar ile; atıcılık disiplinindeki sporcuların antrenmanlarının, denge ve reaksiyon sürelerini geliştirmek amaçlı olduğu ancak ülkemiz atıcılık sporcularının yıl boyunca yapmış oldukları antrenmanlarda motorik özellikleri geliştirmeye yönelik herhangi bir çalışma yapmadıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to provide scientific contribution on measuring some physical and motoric characteristics of male athletes in the trap and skeet disciplines of the shooting branch, revealing whether there are interdisciplinary differences in terms of these characteristics, comparing the obtained data with the literature of other sports branches, planning the shooting training based on the results obtained and the athletes engaged in the shooting branch. A total of 20 male athletes, 11 trap and 9 skeet shooters participated in the study voluntarily. The average age of trap athletes participating in the study was 16,45 ± 2,06 year and the average age for skeet athletes is 17,22 ± 2,0 year. Participated athlete's body weight, body fat percentage, balance, anaerobic power, speed, aerobic power and reaction speed were measured and recorded as selected abilities. SPSS 24.0 package program used for the study. A statistically significant difference was observed in balance, hand reaction speed and medicine ball throwing test measurements of skeet athletes compared to trap athletes. The differences seen in all three parameters are in favour of skeet athletes. There was no statistically significant difference in aerobic and anaerobic power, medicine ball throwing, and 30-meter and 60-meter speed tests. When these measurements that we have applied to athletes engaged in shooting sport are compared with other literatures, the balance and hand reaction speed values of athletes engaged in shooting sport are better than athletes engaged in some different sports branches; It is striking that anaerobic power, medicine ball throwing and 30-meter speed measurements are generally in line with the literature, but 60-meter speed measurement and aerobic power measurements are lower than some athletes compared with other literature findings. It has been observed that the values of the groups who do not do sports are lower than the values of our study and the literature. With these comparisons; it is understood that the training of athletes in the shooting discipline is aimed at improving their balance and reaction times, but that our country's shooting athletes do not do anything to improve their motoric properties in their training throughout the year.