Tekrarlayan implantasyon başarısızlığında endometrial hasarlanmanın endometriumdaki etkileri
The effects of endometrial scratch on the endometrium in recurrent implantation failure
  1. Tez No: 679909
  2. Yazar: ÖMER FARUK GEÇKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FERHAT ÜRÜNSAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı (TİB) olan hastalarda IVF'in başarısı endometrium ile blastokistin uyumlu gelişimine bağlıdır. TİB'in sebepleri arasında, embriyo ve endometrium ile bağlantılı problemler olduğu ileri sürülmektedir. TİB olan kadınlarda iyi kalitede embriyo transferi yapılmasına rağmen gebeliğin oluşmaması sebebiyle endometrial faktörlerin değerlendirilmesi görüşü ön plana çıkmaktadır. Endometrium 'implantasyon penceresi' olarak adlandırılan zaman dilimi içinde embriyoyu kabul eder. Endometriumdan pipel yardımı ile biyopsi alınmasıyla yaratılan endometrial hasarlamanın endometrial reseptiviteyi arttırdığına yönelik birçok çalışma yayınlanmasına rağmen endometrial hasarlanmanın hangi mekanizma ile bunu yaptığı net olarak bilinmemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda TİB tanısı konulmuş 19 hastaya, menstrüel siklusun 19-21. günleri arasında tanısal histeroskopi ile endometriumun yapısal ve histolojik patolojisi olmadığı saptandı ve alınan materyal endometrial reseptivite belirteçlerinden LIF, integrin αvβ3, östrojen alpha reseptörü için immunohistokimyasal değerlendirmeye, pinopod oluşumları açısından elektron mikroskopisi değerlendirmesine alındı. Aynı hasta grubunda takip eden bir sonraki siklusta yine 19-21. günler arasında tedaviye yanıt araştırması için yapılan endometrial örnekleme materyalleri de endometrial reseptivite belirteçleri için değerlendirildi. Herhangi bir endometrial patolojisi olmayan tedavisiz gebe kalabilmiş kadınlardan oluşan endometrial reseptivite referans grubunun sonuçları alınarak karşılaştırma yapıldı. Bulgular ve Sonuç: TİB tanılı hastaların hasarlandırma öncesinde endometriumlarında fertil kadınlardan farklı saptanan ultrastrüktüel bulguların hasarlandırma sonrasında fertil kadınların endometirumuna benzeyen özelliklere dönüştüğü saptandı. İmmunohistokimyasal olarak LIF düzeylerinin hasarlandırma ile arttığı, Östrojen alpha reseptörünün ve İntegrin αvβ3 düzeylerinin hasarlandırma ile anlamlı farklılık oluşturmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Success of IVF in patients with recurrent implantation failure (RIF) depends on the harmonious development of the endometrium and blastocyst. It has been suggested that among the causes of RIF (Recurrent Implatation Failure) are the problems associated with the embryo and endometrium. In women with RIF, evaluation of endometrial factors comes to the fore, since pregnancy does not occur despite good quality of embryo transfering. The endometrium accepts the embryo within the time period so-called 'implantation window'. Although many studies have been published showing that endometrial damage caused by biopsy from the endometrium with the help of a pipette increases endometrial receptivity, the mechanism by which endometrial damage does this is not clearly known. Material and Methods: In our study, 19 patients who diagnosed with RIF were evaluated between the 19th and 21st days of the menstrual cycle. It was determined that there was no structural and histological pathology of the endometrium by diagnostic hysteroscopy between days of 01-22 and the material taken was evaluated for immunohistochemical evaluation for endometrial receptivity markers LIF, integrin αvβ3, estrogen alpha receptor, and electron microscopy for pinopod formations. Endometrial sampling materials for the study of response to treatment were also evaluated for markers of endometrial receptivity in the same patient group in the next cycle again between 19-21 days. Comparisons were made by taking the results of the endometrial receptivity reference group, which consisted of women who could conceive without any endometrial pathology and could become pregnant without treatment. Findings and Conclusion: It was determined that the ultrastructural findings in the endometrium of patients with RIF, which were different from those of fertile women before injury, turned into features similar to the endometrium of fertile women after injury. Immunohistochemically, it was determined that LIF levels increased with injury, and Estrogen alpha receptor and Integrin αvβ3 levels did not differ significantly with injury.