Plazma okside ldl düzeyinin diyabetik makrovasküler hastalık ile ilişkisi
  1. Tez No: 679912
  2. Yazar: MÜGE BİLGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Güçlü kanıtlar oksidatif süreçlerin aterogenezi arttırdığını göstermektedir. NEG ve AGE oluşumu her ne kadar in vivo olarak gösterilememişse de diyabetlilerde ateroskleroz sıklığındaki artışın bir açıklaması olabilir. NEG ve oksidasyon ile apoproteinlerin ve proteinlerin modifikasyonu benzer süreçler ve benzer ara ürünler ile ortaya çıkar. Lipoprotein oksidasyonu ve AGE ürünleri aterogenezi benzer mekanizmalarla arttırabilir ve her iki süreçte de benzer artışlar olabilir. Bu anolojiler hem diyabetik hem de öglisemik hastalarda aterojenik oluşum için yeni gelişmeler gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Strong evidence suggests that oxidative processes increase atherogenesis. Although the formation of NEG and AGE has not been demonstrated in vivo, it may be an explanation for the increased incidence of atherosclerosis in diabetics. Modification and oxidation of apoproteins and proteins by NEG occurs through similar processes and intermediates. Lipoprotein oxidation and AGE products may increase atherogenesis by similar mechanisms, and similar increases may occur in both processes. These analogies may represent new developments for atherogenic formation in both diabetic and euglycemic patients.