Normal kilolu ve obez bireylerde cd36 ve insülin direnci parametrelerinin ilişkisi
The relationship between cd36 and insulin resistance in obesity
- Tez No: 271767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇIKIM SERTKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite vucuttaki yağ miktarının fazlalığı olarak tanımlanmaktadır ve neden olduğu pek çok komplikasyon nedeniyle hem yaşam süresini kısaltır hem de kalitesini azaltır. Mortaliteyi artıran en önemli komplikasyonlar kardiyovasküler sistem ile ilgili olanlardır.Bu çalışmada amacımız obez bireylerde aterosklerotik rolü olduğu bilinen serbest yağ asidi, ox-LDL, homosistein, leptin ve CD36 düzeylerini belirleyerek bu parametrelerin gerek kendi aralarında ve gerekse insülin direnci ve obezitenin derinliği ile ilişkilerini tespit etmekte kullanılabilirliğini göstermektir. Bu ilişkilerin saptanması obez bireylerde kardiyovasküler hastalık riskini aydınlatma ve tedavide yol gösterici olacaktır.Materyal ve Metot: 2010 yılı Mayıs ayı ile Temmuz ayı arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine obezite nedeniyle başvuran 18-50 yaş arası bayan ve VKİ 25.0-39.9 kg/m2 arasında olan ve eksojen obezite tanısı konan hastalar dahil edildi. VKİ 18.5-24.9 kg/m2 arasında olan 18-50 yaş arası 20 bayan kontrol grubu olarak alındı.Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırmasına göre VKİ'ye göre erişkinlerde obezitenin sınıflandırılması yapıldı. VKİ 18.5-24.9 kg/m² arası olan 20 kadın normal kilolu olup kontrol grubu, VKİ 25.0-29.9 kg/m² arası olan 20 kadın fazla kilolu olup Grup 1, VKİ 30.0-34.9 kg/m² arası olan 20 kadın 1. derece obez olup Grup 2, VKİ 35.0-39.9 kg/m² arası olan 20 kadın 2.derece obez olup Grup 3 olarak sınıflandırıldı. VKİ 40.0 kg/m² ve üzeri olanlar çalışmaya alınmadı.Çalışma grupları ve kontrol grubu arasında; serbest yağ asidi, okside LDL, homosistein, leptin ve CD36 düzeylerini belirleyerek bu parametrelerin gerek kendi aralarında ve gerekse insülin direnci ve yağ kütlesi, yağsız doku kütlesi, bel çevresi ve kalça çevresi ile biyokimyasal parametreler arası ilişkiler incelendi.Bulgular: Kontrol grubu ile çalışma grupları arasında yaş, boy, total kolesterol, LDL kolesterol, hs-CRP düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. . Kilo, VKİ, yağ kütlesi, yağsız doku kütlesi, toplam vücut su miktarı, bel çevresi, kalça çevresi açısından kontrol grubu çalışma grupları arasında anlamlı farklılık saptandı. Obezitenin derecesi ile CD36 düzeyi arasında bir ilişki saptanmadı. Obezitenin derecesi arttıkça leptin, homosistein, serbest yağ asidi ve ox-LDL düzeyinin arttığı tespit edildi.Sonuç: VKİ arttıkça, kardiyovasküler hastalığın patogenezinde rol aldığı bilinen homosistein, ox-LDL, SYA ve leptin düzeylerinin plazma seviyelerinin artmış olduğunu gördük. Bu moleküllerin patogenezdeki rollerinin açıklığa kavuşturulmasının, obez bireylerde kardiyovasküler hastalık riskini aydınlatma ve tedaviye alternatif seçeneklerin eklenmesi açısından yol gösterici olacağına inanmaktayız. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalık-obezite ilişkisinde sorumlu tutulan faktörlerin bir arada değerlendirildiği, daha çok sayıda olgunun dahil edildiği yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is the presence of excessive amount of fat in the body which shortens the survival and decreases the quality of life because of its various complications. Here we evaluated the concentrations of free fatty acids, oxidized LDL-cholesterol, homocysteine, leptin and CD36 which are known to be closely related to atherosclerosis in obese individuals. Clarifying these relationships will highlight the mechanisms underlying these diseases.Material and Method: Female patients within 18-50 years age having a body mass index (BMI) between 25.0 and 39.9 kg/m² and diagnosed as exogenous obesity were recruited. Twenty women within 18-50 years with a BMI between 18.5 and 24.9 kg/m² were assigned as the control group. The classification of obesity was defined via BMI according to the World Health Organization?s Classification of Obesity in Adults. Twenty women with a 25.040.0 kg/m² were not included into the study. Free fatty acids, oxidized LDL-cholesterol, homocysteine, leptin and CD36 levels were determined among the study and the control groups, and the relationships of these parameters both among themselves and between insulin resistance and fat mass, fat-free mass, waist and hip circumference and biochemical parameters were examined.Results: No significant difference between the control and the study groups was found by means of age, height and total cholesterol, LDL-cholesterol and hs-CRP levels. Weight, BMI, fat mass, fat-free mass, total body water, waist and hip circumference were significantly different between the control and the study groups as expected. Leptin, homocysteine, free fatty acid and oxidized LDL concentrations were positively correlated with the severity of obesity.Conclusion: We observed an increment in plasma levels of homocysteine, ox-LDL, FFA and leptin which are known to play a role in the pathogenesis of the cardiovascular disease, as BMI increased. We believe that the clarification of the roles of these molecules in pathogenesis will be helpful in highlighting the cardiovascular risk and the alternative treatment options in obese subjects. In this context, further studies including more cases and evaluating the potential factors thought to be responsible for the relationship of cardiovascular disease and obesity are essential.