The effects of physical activity mobile application usage on physical activity level, perceived health and exercise motivation in recreational athletes
Rekreasyonel sporcuların fiziksel aktivite mobil uygulama kullanımlarının, fiziksel aktivite seviyeleri, egzersiz motivasyonları ve sağlık algıları üzerindeki etkileri
- Tez No: 679911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel sporcularda fiziksel aktivite mobil uygulaması kullanımının, sporcuların fiziksel aktivite düzeyi, rekreasyonel egzersiz motivasyonu ve sağlık algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada, rekreasyonel spor yapan sporcularda fiziksel aktivite mobil uygulaması kullanımının, sporcuların fiziksel aktivite düzeyi, rekreasyonel egzersiz motivasyonu ve sağlık algısı. Katılımcılar, İstanbul'da yaşayan 18-64 yaş arası 245 (89 kadın, 156 erkek) rekreasyonel sporcudan oluşmaktadır Verilerin toplanmasında rekreasyonel spor yapan bireylerin demografik bilgilerini, fiziksel aktivite düzeylerini, rekreasyonel egzersiz motivasyonlarını ve sağlık algılarını belirlemek için anket yöntemi kullanılmıştır. Toplanan nicel veriler IBM SPSS 24 istatistiksel analiz ile değerlendirilmiştir. Elde edile bulgulara göre, katılımcıların% 71'i fiziksel aktivite mobil uygulamasını kullanırken % 29'u kullanmamaktadır. Fiziksel aktivite seviyelerine bakıldığında, fiziksel aktivite mobil uygulaması kullanan katılımcıların fiziksel olarak daha aktif oldukları ve daha çok yürüdükleri sonucuna ulaşılmıştır. vii Motivasyon açısından, fiziksel aktivite mobil uygulaması kullanımına göre sağlık, rekabet, fiziksel görünüm ve motor beceri öğrenimi motivasyonları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır, ancak fiziksel aktivite mobil uygulaması kullanan katılımcıların sosyal motivasyonları ve zevk motivasyonları daha fazla çıkmıştır. Sağlık algıları incelendiğindeyse fiziksel aktivite mobil uygulamasını kullananların ve kullanmayanların sonuçları birbirine çok benzer çıkmıştır. Mobil uygulamalarının uzun dönem etkilerinin araştırılması için benzer çalışma sayılarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the role of physical activity mobile application usage on physical activity level, perceived health , and exercise motivation of recreational athletes. Participants were 245 recreational athletes (89 women and 156 men) between the ages of 18-64 from İstanbul. For the data collection, questionnaire method was used to gather demographic information and measure physical activity level, perceived health , and exercise motivation of recreational athletes. Quantitative data was analyzed by descriptive statistics and collected data in the study were analyzed using IBM SPSS 24 statistical analysis. According to the finding, while 71% of the participants use the physical activity mobile application, 29% do not. Participants who use a PA mobile app were found physically more active. On the other hand, there was no significant difference between health, competition, physical condition and appearance and skill mastery motivation according to PA mobile app usage. However, it is found that the social motives and enjoyment based motivation of participants who use a PA mobile app were more affected by social motivations while exercising. The results of those who use physical activity mobile application and those who do not have been found to be very similar. More research is warranted to comprehend the long term effects of mobile applications for recreational athletes.