İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarda kor stabilizasyon egzersizleri ve nöromusküler elektrik stimülasyonunun(NMES) etkinliği
Efficacy of core stabilization exercises and neuromuscular electrical stimulation (NMES) in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
  1. Tez No: 679916
  2. Yazar: FERİDE ELÇİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızın amacı idiyopatik pulmoner fibrozisli (İPF) hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin (KSE) ve nöromusküler elektrik stimülasyonunun (NMES) fiziksel fonksiyon, ruhsal durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmamıza İPF tanısı almış 20 olgu dahil edildi, olgular randomize olarak KSE (n=10) ve NMES (n=10) gruplarına ayrıldı. 6 hafta, haftada 2 gün, 30 dakika süreyle KSE grubuna fizyoterapist eşliğinde kor stabilizasyon egzersizleri ve NMES grubuna nöromusküler elektrik stimülasyonu uygulandı. Tüm olguların demografik ve klinik özellikleri, FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEF (%25-75), DLCO, DLCO/VA, MİP ve MEP, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Modifiye Medical Research Council Dispne Skalası (mMRC), Zamanlı Kalk ve Yürü testi, 5 Tekrarlı Otur Kalk testi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (IPAQ-S), Otur-Uzan, Modifiye Push-Ups, Biering Sorenson, Gövde Fleksörleri Endurans, Lateral Köprü, Curl-up Testleri, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri (LCGYA), King's Brief İnterstisiyel Akciğer Hastalığı (KBİL-D), Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD), Epworth Uykululuk ve Yorgunluk Şiddet Ölçekleri değerleri çalışmanın başlangıcı ve bitiminde kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effects of core stabilization exercises (CSE) and neuromuscular electrical stimulation (NMES) on physical, mental states and quality of life in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF). Twenty patients diagnosed with IPF were included in our study and randomly divided into CSE (n = 10) and NMES (n = 10) groups. For 6 weeks, 2 days a week, 30 minutes, exercise training was applied to the CSE group in the presence of a physiotherapist, and electrical stimulation was applied to the NMES group. In addition to the demographic and clinical information of all cases, FVC, FEV1, FEV1 / FVC, PEF, FEF (25-75%), DLCO, DLCO / VA values, MIP and MEP values, 6MWT, mMRC Dyspnea Scale, The Timed Up and Go, 5 Times Sit to Stand tests, International Physical Activity Questionnaire-Short Form, Sit and Reach, Modified Push-Ups, Biering Sorenson, Trunk Flexor Endurance, Lateral Bridge, Curl-up tests, London Chest Daily Living Activities, King's Brief Interstitial Lung Disease, Hospital Anxiety and Depression, Epworth Sleepiness, Fatigue Severity scales scores were recorded at the beginning and end of the study.