Akdeniz bölgesinde melanoma dışı deri kanseri olan 100 hastanın dermografik özellikleri cerrahi tedavileri ve patoloji sonuçlarının prospektif olarak incelenmesi
Dermographic characteristics, surgical treatments, pathology results of 100 patients with non-melanoma skin cancer in the mediterranean region as A prospective investigation
- Tez No: 679917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Melanom dışı deri kanserli olgularda epidemiyolojik özelliklerinin, risk faktörlerinin, tümör alt tiplerinin dağılımının, yapılan rekonstrüksiyon yöntem çeşidinin ve rekonstrüksiyon yönteminin cerrahi sınırların pozitifliği üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız prospektif olarak 01.02.2020-01.03.2021 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi polikliniğine başvuran ve muayene sonrası melanom dışı deri kanseri öntanısı ile tümör eksizyonu planlanan 100 hasta üzerinde yapıldı. Yaş, cinsiyet, meslek, risk faktörleri, tümör lokalizasyonu, tümörün başlangıç süresi, tümör büyüklüğü, tümör sayısı, periferik cerrahi sınırlar, komorbid hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı gibi alışkınlıklar, tümör tanısı ve alt tipi, patolojik değerlendirmede periferik cerrahi sınırlar, tümör boyutu, tümörün tabana mesafesi, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon varlığı araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 41'i kadın, 59'u erkek olmak üzere toplam 100 hasta katılmıştır ve bu hastalarda 118 tümör bulunmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 69,60±13,26 yıl ve ortalama lezyon süresi 31,19 ay olarak saptanmıştır. Tümör gelişmesinde en çok görülen risk faktörü %59,0 ile ultraviyole maruziyeti olmuştur. Bunu Fitzpatrick deri tipi I ve II (%26,0), çocukluktaki güneş yanıkları (%22,0), aile hikâyesi (%15,0) ve immunsupresyon (%7,0) takip etmektedir. 118 tümörün 90'ı (%76,3) bazal hücreli karsinom (BHK), 28'i (%23,7) yassı hücreli karsinomdur (YHK). Tümör alt tipleri incelendiğinde; %40,7 nodüler BHK, %5,1 yüzeysel BHK, %13,6 morfeiform (fibrozan) BHK, %0,8 miks BHK, %16,1 metatipik BHK, %14,4 iyi diferansiye YHK, %6,8 orta diferansiye YHK, %0,8 kötü diferansiye YHK, %1,7 karsinoma in situ'dur. En çok tümör görülme yeri %33,1 ile burun olmuştur. Bunu yanak (%16,9), skalp (%14,4) takip etmektedir. Cerrahi tümör boyutu ortalama 13,69 mm, patoloji ortalaması 9,84 mm olarak hesaplanmıştır. Tümör defektleri 58'i (%49,2) flep ile, 31'i (%26,3) primer kapama ile ve 29'u (%24,6) greft ile rekonstrükte edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamızda UV maruziyetinin hem YHK hem de BHK açısından en önemli risk faktörü olarak belirledik. YHK'nın BHK'ya oranı yaşamını Antalya'da geçiren bireylerde sonradan Antalya'ya göç eden bireylere göre fazla olduğunu saptadık. Veriler, daha genç yaşta güneş ışığına maruz kalmanın YHK için BHK'ya kıyasla daha önemli olabileceğini düşündürmektedir. Daha önceki çalışmalarla tutarlı olarak erkeklerde kadınlara kıyasla YHK'nın BHK'ya oranın fazla olduğu tespit ettik. NMDK'nın en sık yerleşim yerini burun olarak tespit ettik. Burun, alın ve kulak gibi bazı anatomik bölgelerde yakın veya eksik marj oranlarının daha olası olduğunu doğruladık. En sık kullandığımız rekonstrüksiyon tekniğimiz %49,2 ile flep operasyonudur. Flep yapılan hastalarda, greft ve primer onarımlara kıyasla daha az sıklıkla yetersiz ve eksik cerrahi marjin olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to determine the epidemiological features, risk factors, distribution of tumor subtypes, type of reconstruction method and the effect of reconstruction method on the positivity of surgical margins in cases with non-melanoma skin cancers. MATERIALS AND METHODS: Our study was prospectively conducted on 100 patients who were admitted to Antalya Training and Research Hospital Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery outpatient clinic between 01.02.2020-01.03.2021 and were scheduled for tumor excision after examination with a pre-diagnosis of non-melanoma skin cancer. Age, gender, occupation, risk factors, tumor localization, tumor onset time, tumor size, tumor number, peripheral surgical margins, comorbid diseases, habits such as smoking and alcohol use, tumor diagnosis and subtype, peripheral surgical limits in pathological evaluation, tumor size, distance of the tumor to the base, presence of lymphovascular invasion and perineural invasion were investigated. RESULTS: A total of 100 patients, 41 women and 59 men, participated in the study and there were 118 tumors. The mean age of the patients was 69.60±13,26 years and the mean lesion duration was 31.19 months. The most common risk factor was ultraviolet exposure with 59.0%. This is followed by Fitzpatrick skin type I and II (26.0%), childhood sunburn (22.0%), family history (15.0%) and immunosuppression (7.0%). Of the 118 tumors, 90 (76.3%) are basal cell carcinoma (BCC), 28 (23.7%) are squamous cell carcinoma (SCC). When tumor subtypes are examined; 40.7% nodular BCC, 5.1% superficial BCC, 13.6% morfeiform (fibrosing) BCC, 0.8% mixed BCC, 16.1% metatypical BCC, 14.4% well differentiated SCC, 6.8% moderately differentiated SCC, 0.8% poorly differentiated SCC and 1.7% carcinoma in situ were detected. The most common tumor location is the nose with 33.1%. This is followed by the cheek (16.9%) and scalp (14.4%). Surgical tumor size was calculated as 13.69 mm on average and the average pathological size was 9.84 mm. Tumor defects were reconstructed with 58 (49.2%) flaps, 31 (26.3%) primary closures, and 29 (24.6%) grafts. CONCLUSION: In our study, we identified UV exposure as the most important risk factor for both SCC and BCC. We found that the ratio of SCC to BCC was higher among individuals who spent their lives in Antalya than those who migrated to Antalya later. The data also suggest that sunlight exposure at a younger age may be more important for SCC than BCC. Consistent with previous studies, we found that the ratio of SCC to BCC is higher at men compared to women. We have determined the most frequent settlement of NMDK as the nose. We confirmed that rates of close or incomplete margins are more likely in certain anatomical sites such as the nose, forehead, and ear. Our most common reconstruction technique is flap operation with 49.2%. We found that flap patients less frequently had close and incomplete surgical margins compared to graft and primary repairs.