COVID-19 pandemi sürecinde bireylerin fiziksel aktivite düzeyinin sağlıklı yaşam biçimi ve sağlık algısı üzerine etkisi
The effect of individuals physical activity level on healthy lifestyle and perception health in the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 679918
  2. Yazar: TOLGAHAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemi sürecindeki bireylerin fiziksel aktivite düzeyinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlık algısı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ilişkisel türde planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya ilçesinde ikamet eden 18-65 yaş arası bireyler oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden 1577 kişi ile örneklemi oluşturmuştur. Bireylerden veriler online anket metodu ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılmıştır. Fiziksel aktivite özellikleri ile sağlıklı yaşam davranışları biçimi ölçeği ve sağlık algısı ölçeği puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ikiden fazla gruplarda kullanılan One Way Anova testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of physical activity level on healthy lifestyle behaviors and perception of health of individuals in the Covid-19 pandemic process. The research is planned in a descriptive relational type. The population of the study consisted of individuals aged 18-65 living in Çankaya district of Ankara province. The sample was formed with 1577 people who agreed to participate in the study. Data from individuals were collected by online survey method. Personal information form, Health Perception Scale and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II were used to collect data. The One Way Anova test was used in more than two groups to evaluate the relationship between physical activity characteristics and the scale of healthy lifestyle behaviors and health perception scale, and the Tukey test was used for comparison between groups.