Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı ile izlenen prepubertal çocuklarda kemik mineral içeriğinin değerlendirilmesi
Evaluation of bone mineral density in prepubertal children with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 679920
  2. Yazar: EMİNE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi tekrarlayan ateş, peritonit, plörit, ve artrit gibi poliserosit atakları ile seyreden, otozomal ressesif geçişli kronik inflamatuar bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda kronik inflamasyonun kemik mineral içeriğini azalttığı gösterilmiştir. Kronik inflamatuar hastalıkların bir prototipi olan Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı çocuklarda kemik mineral içeriğinin ne şekilde etkilendiğini çalışmamız araştırmak amacıyla çalışmamız planlandı. Kolşisin tedavisi alan Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı hastalarda kemik mineral içeriği ve bunu etkileyen parametreler araştırıldı. Çalışmamıza kolşisin tedavisi alan 220 hastadan çalışma kriterlerine uyan 32 AAA'li prepubertal hasta alındı. Hastaların 12'si kız, 20'si erkekti. Kontrol grubu ise 11'i kız, 13'ü erkek sağlıklı prepubertal çocuklardan oluşturuldu. Tüm hastalar muayene edilerek yaş, cinsiyet, ailede AAA, akrabalık ve osteoporoz öyküsü, beslenme anamnezi, fizik aktiviteleri, semptomların başlangıç yaşı, tanı yaşı, klinik bulgular, kolşisin başlama zamanı, hasta ağırlık skoru hazırlanmış olan forma kaydedildi. Tüm hastaların eritrosit sedimentasyon hızı, lökosit, C reaktif protein gibi akut faz reaktanları ve kemik döngüsünün biyokimyasal parametreleri olan kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, parathormon, 25 OH vitamin D, spot idrar ca/kreatinin çalışıldı. Sol el bilek grafisi çekilerek kemik yaşları belirlendi. Tüm hastaların L1-L4 lomber vertebra mineral dansitelerinin ölçümü aynı merkezde aynı kişi tarafından Dexa yöntemi ile yapıldı. Bulunan sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunda beslenme, fizik aktivite, boy, tartı, vücut kitle indeksi, kemik yaşı benzer bulundu. Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı hastaların kemik mineral dansiteleri yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, kemik yaşı, hastalık süresi, hasta ağırlık skoru ve tanıda gecikme süresi ile karşılaştırıldı. Hasta grupta kemik mineral dansitesi kontrol grubundan düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive chronic inflammatory disease characterized by recurrent fever, peritonitis, pleuritis, and polyserocyte attacks such as arthritis. Studies have shown that chronic inflammation reduces bone mineral content. Our study was planned to investigate how bone mineral content is affected in children diagnosed with FMF, which is a prototype of chronic inflammatory diseases. Bone mineral content and the parameters affecting it were investigated in patients diagnosed with FMF receiving colchicine treatment. Thirty-two prepubertal patients with FMF who met the study criteria were included in our study from 220 patients who received colchicine therapy. Twelve of the patients were girls and 20 were boys. The control group consisted of healthy prepubertal children, 11 girls and 13 boys. All patients were examined and their age, gender, family history of FMF, consanguinity and osteoporosis history, nutritional history, physical activities, age of onset of symptoms, age of diagnosis, clinical findings, colchicine onset time, patient weight score were recorded on the prepared form. Acute phase reactants such as erythrocyte sedimentation rate, leukocytes, C-reactive protein and biochemical parameters of bone turnover such as calcium, phosphorus, alkaline phosphatase, parathormone, 25 OH vitamin D, spot urine ca/creatinine were studied in all patients. Bone age was determined by radiograph of the left wrist. L1-L4 lumbar vertebra mineral densities of all patients were measured by the same person in the same center with the Dexa method. The results were compared with the control group. Nutrition, physical activity, height, weight, body mass index and bone age were found to be similar in the patient and control groups. Bone mineral densities of patients with FMF were compared with age, gender, body mass index, bone age, disease duration, patient weight score and delay in diagnosis. Bone mineral density in the patient group was found to be lower than the control group.