COVID-19 pandemi sürecinde bireylere uygulanan 12 haftalık 'evde egzersiz programı'nın vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of 12-week 'home exercise program' applied to individuals on body composition and quality of life in COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 679919
  2. Yazar: MUSA NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemi sürecinde bireylere uygulanan 12 haftalık“Evde Egzersiz Programı”nın vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma öntest sontest düzeninde tasarlanmış deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir meslek edindirme kursuna kayıtlı 32 yetişkin birey (deney: 16, kontrol: 16) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki bireylere 12 hafta boyunca haftanın üç günü 60 dakika kuvvet egzersizi ve dört günü ise 40 dakika yürüyüş şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler yönünden gruplar arası homojenlik ki-kare analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Evde Egzersiz Programı bireylerin vücut kitle indeksi, vücut yağ kitlesi ve vücut yağ yüzdesinde düşmeye, yaşam kalitesi fiziksel ve mental sağlık düzeyinde artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of the 12-week“Home Exercise Program”applied to individuals during the Covid-19 pandemic process on body composition and quality of life. This study is an experimental research designed in the pre-test post-test order. The study group of the research consisted of 32 adult individuals (experiment: 16, control: 16) enrolled in a vocational course. Personal Information Form (Part 1; socio-demographic and Part 2; body composition) and SF-36 Quality of Life Scale were used to collect data. Individuals in the experimental group were given 60 minutes of strength exercise three days a week and 40 minutes of walking four days a week for 12 weeks. There was no intervention for the individuals in the control group. In evaluating the data; t test was used for independent groups and t test for dependent groups. In terms of independent variables, the homogeneity between groups was evaluated by chi-square analysis. According to the findings obtained from the study, Home Exercise Program caused a decrease in body mass index, body fat mass and body fat percentage, and an increase in the level of physical and mental health of the quality of life.