İkili tarama testinde düşük pregnancy associated plasma protein-a (≤ 0,5 mom) düzeyleri ile gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki
The relationship between low pregnancy associated plasma protein-a (≤ 0.5 mom) levels and pregnancy complications in the first trimester screening test
- Tez No: 679921
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç İlk trimesterde yapılan, ikili tarama testinin bir bileşeni olan, maternal serum Pregnancy Associated Plasma Protein-A (PAPP-A) değerleri ile gebelik komplikasyonları arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak ve maternal serum PAPP-A MoM değeri ile gebelik komplikasyonlarının öngörülebilirliğini araştırmak. Materyal ve Metod 1 Ocak 2007 ve 31 Aralık 2008 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi antenatal polikliniğine ilk trimesterde başvuran; ikili tarama testi ve sonrasında diğer gebelik tetkik ve takiplerini hastanemizde yaptırıp doğumunu hastanemizde gerçekleştiren, spontan tekil gebeliği olan ve ovulasyon indüksiyonu + IUI veya IVF tekil gebeliği olanlarda gebelik sonuçları ilk trimester PAPP-A düzeylerine göre değerlendirildi. 1 Ocak 2007 ve 31 Aralık 2008 tarihleri arasında hastanemizde, ikili tarama testi için kan veren toplam gebe sayısı 15.886'idi. Bu 15.886 gebeden, ikili tarama testindeki PAPP-A MoM olarak değeri 0,5 MoM ve altında olan 4399 gebe mevcuttu. Bu 4399 gebeden iki yıllık sürede gebelik takiplerinin tamamını ve doğumunu hastanemizde yapan ve ikili tarama testinde PAPP-A ≤ 0,5 MoM olan 2385 gebe çalışma grubu olarak alındı. Aynı tarihler arasında, ikili tarama testindeki PAPP-A MoM değeri 0,5 MoM'un üzerinde olan 11.487 gebe içinden çalışma grubundan her dört olguya karşı en az üç kontrol olgusu alınabilecek şekilde yalaşık %30'luk örnekleme oranıyla randomize olarak seçitiğimiz 3338 gebe kontrol grubu olarak takibe alındı. Retrospektif olarak hasta dosyalarının incelenmesi sonucunda bu 3338 gebenin 1128'i gebelik takip veya doğumunu başka merkezlerde yaptıkları için geride kalan 2210 gebe kontrol grubu olarak alındı. Gebelik sonuçlarını etkileyebilecek, pregestasyonel sistemik hastalığı olan veya gebelik sırasında ilaç kullanmayı gerektirecek sistemik hastalık tanısı alan, servikal yetmezlik nedeni ile servikal serklaj yapılan ve kromozomal ve kromozomal olmayan fetal anomalisi olan gebeler dışlandıktan sonra geride kalan 2170 gebeden oluşan çalışma grubu ve 2046 gebeden oluşan kontrol grubu gebelik komplikasyonları açısından değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler yaş ve vücut ağırlığı için ortalama ± standart sapma olarak kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve (%) olarak gösterildi. Gruplar arasında ortalamalar yönünden farkın önemliliği Student's t testi ile değerlendirildi. Gebelik komplikasyonlarının ortaya çıkması üzerinde kontrol grubuna göre çalışma grubunun istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olup olmadığı Pearson'un Ki-Kare veya Fisher'in Kesin Sonuçlu Ki-Kare testi ile değerlendirildi. Her bir gebelik komplikasyonunun ortaya çıkmasında kontrol grubuna göre çalışma grubuna ilişkin odds oranı ve %95 güven aralıkları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective To investigate whether maternal serum values of Pregnancy Associated Plasma Protein-A (PAPP-A), a component of first trimester screening test, are associated with pregnancy complications and to determine value of maternal serum PAPP-A MoM values in predicting pregnancy complications. Material and Method The pregnancy outcomes of the women who applied to Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Research and Education Hospital between January 1, 2007 and December 31, 2008 within the first trimester, underwent first trimester screening test and other maternal tests and follow-up and delivered in our hospital, and had spontaneous pregnancy and ovulation induction + IUI or IVF single pregnancy were evaluated according to PAPP-A values in the first trimester. The total number of pregnant women who presented blood samples for first trimester screening test between January 1, 2007 and December 31, 2008 was 15.886. Of these 15.886 pregnant women, 4399 had a PAPP-A MoM value ≤ 0.5 MoM. Of 4399 pregnant women, 2385 who completed their follow-up and delivered in our hospital and had a PAPP-A value ≤ 0.5 MoM in the dual screening test were selected as the study group. With 30% randomized sampling rate to select a minimum of 3 controls for each 4 cases in the study group, 3338 pregnant women with PAPP-A MoM ≥ 0.5 out of 11.487 were selected between the same dates. Of 3338 women, 1128 had their follow-up or delivery in other centers; thus, 2210 pregnant women were enrolled into the control group. Those with pregestational systemic diseases, systemic disease diagnosis that requreid medication use during gestation, cervical cerclage history for cervical failure, and chromosomal or non-chromosomal fetal anomaly were excluded. The remaining 2170 pregnant women comprised the study group and 2046, the control group. The data were analyzed with SPSS for Windows 11.5 package program. Descriptive statistics were presented as mean ± standard deviation for age and weight, and categoric variables, as number of cases and percentage (%). The significance of intergroup differences was evaluated with Student's t test. Whether the study group had a statistically significant difference from the controls for pregnancy complications was studied with Pearson's Chi square or Fisher's Exact Chi-square test. The odds ratio of the study group compared to the control group and 95% reliability interval were calculated.