Latin Amerika'da 21. yüzyıl sosyalizminin neoliberalizmle imtihanı: Venezuela, Bolivya ve Ekvador
21 century socialism's trial with neoliberalism in Latin America: Venezuela, Bolivia, Ecuador
- Tez No: 679939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tez çalışmasının amacı neoliberal politikalar karşısında, Heinz Dieterich tarafından formüle edilen 21. yüzyıl sosyalizminin bir alternatif oluşturup oluşturmadığının anlaşılmasıdır. 21. yüzyıl sosyalizminin ilk uygulandığı ülke olan Venezuela, ardından seçilen başkanlarla bu modeli tercih eden Bolivya ve Ekvador tez için örnek ülkeler olarak seçilmiştir. Çalışmada Latin Amerika'nın tarihi genel olarak incelenmiş, sömürgecilik dönemi, ABD etkisi ve neoliberal poli-tikaların sonuçları analiz edilmiştir. Tez çalışmasında, Avrupa'dan farklı bir gelişim süreci izleyen bir bölgede, geçmişten gelen eşitsiz ekonomik, siyasal ve toplumsal koşulların 21. yüzyıl sosyalizmi ile aşılıp aşılmadığı değerlendirilmiştir. Bu konuda David Harvey'in neoliberal kurama eleştirileri tez için temel oluşturmuştur. Tez çalışmasında tarih, sosyoloji, hukuk ve iktisat verilerinden faydalanılmış, bunun ya-nında saha araştırması yapılmış, elde edilen bilgi ve gözlemler tez içerisinde aktarılmıştır. Çalış-manın sonucunda 21. yüzyıl sosyalizminin söz konusu Latin Amerika toplumlarında bir bilinç oluşturduğu, bu toplumları değiştirdiği ve neoliberal politikalara karşı tercih edilebilir bir alternatif haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand whether it is or not 21st century socialism, which is formulated by Heinz Dieterich, constitutes an alternative to neoliberal policies. Venezuela, the country where 21st century socialism was first implemented, followed by Bolivia and Ecuador, which preferred this model with elected presidents, were chosen as model countries for the thesis. In the study, the history of Latin America has been examined in general and the results of the colonial period, the US influence and neoliberal policies have been analyzed. In the thesis study, it has been evaluated whether the unequal economic, political and social conditions from the past have been overcome by 21st century socialism in a region following a different development pro-cess from Europe. David Harvey's criticism of neoliberal theory has formed the basis for the thesis. In the thesis study, history, sociology, law and economics data were used, field research was made, and the information and observations obtained were transferred in the thesis. As a result of the study, it was concluded that 21st century socialism created a consciousness in these Latin American societies, changed these societies and became a preferable alternative to neoliberal policies.