Chávez Döneminde Venezuela'nın ABD'ye yönelik dış politikası
Venezuelan foreign policy towards USA in the Chávez Era
  1. Tez No: 308770
  2. Yazar: ESRA AKGEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Hugo Chávez'in iktidara gelişi ve ?Bolivarcı devrim?, Venezuela'nın dış politikasını da etkileyen önemli bir siyasi değişiklik sürecidir. Chávez'in amacı ABD'ye karşı kıtasal bir mücadelenin liderliğini yapmak ve Latin Amerika'nın çok kutuplu bir dünyada önemli bir ekonomik ve siyasi kutup olarak yükselmesini sağlamaktır. ?21. yüzyıl sosyalizmi? böylelikle Latin Amerika ülkeleri için ABD'nin neoliberal politikalarına karşı bir alternatif yaratmayı hedeflemektedir. Chávez bu amaçla, ABD'nin tasarladığı Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması'nı (FTAA) reddetmiş, onun yerine karşı-hegemonik bir proje olarak Latin Amerika için Bolivarcı İttifak'ı (ALBA) geliştirmiştir. Son olarak Chávez, ABD'nin rakipleri İran, Rusya ve Çin ile yakın ilişki içine girmiş ve bölgedeki radikal sol hareketlerle sıkı bağlar kurmuştur. Bu strateji Venezuela'nın ABD ile ilişkilerinde gerilime neden olmuştur. Bununla birlikte iki ülke arasındaki gerilime rağmen Venezuela ve ABD'nin önemli petrol ticareti ortakları olarak kalmaları, bu süreçte petrolün rolünün dikkatle incelenmesini gerektirir. Bu tez Chávez döneminde Venezuela dış politikasını bir karşı-hegemonya projesi olarak ele almakta ve Venezuela ve aynı zamanda Latin Amerika için bu karşı-hegemonik mücadelenin mümkün olabileceği şartları belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hugo Chávez?s rise to power and ?the Bolivarian revolution? is an important process of political change that has also affected Venezuela?s foreign policy. Chávez has declared a self assumed mission to lead the continental struggle against the U.S. and to unify Latin America as an important economic and social pole in a multi-polar world. Therefore, ?Socialism for 21.Century? has been aiming to create an alternative to U.S. promoted neoliberal policies for the Latin American countries. Chávez has also rejected the U.S. proposal of creating a Free Trade Area of the Americas (FTAA) and has furthered the Bolivarian Alternative for the Americas (ALBA) as a counter-hegemonic regionalism project. Finally, Chávez has challenged the U.S. by establishing close relations with traditional U.S. rivals such as Iran, Cuba, and China and close ties with the radical left movements in the region. This strategy has strained Venezuela?s relations with the U.S. Beside, the role of oil in this process should also be considered attentively since Venezuela and the U.S. are important oil-trading partners despite all of the tensions between two countries. This thesis attempts to analyze the foreign policy of Venezuela under Chávez as a counter-hegemonic project and determine the conditions under which an effective counter-hegemonic challenge might be possible for Venezuela and Latin America as well.