Latin Amerika solunun 21. yüzyıldaki yükselişi ve yaşanan siyasi değişim sürecinin dış politikaya etkisi: Venezuela, Brezilya ve Meksika örnekleri
The rise of the Latin American left in the 21st century and the impact of the political change process on foreign policy: The examples of Venezuela, Brazil and Mexico
  1. Tez No: 656653
  2. Yazar: GÖKHAN ÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Latin Amerika sol hareketlerinin 21. yüzyıldaki yükselişini incelemek ve sol yönetimler döneminde yaşanan değişim sürecini spesifik örnekler kapsamında siyasal ve dış politika unsurları ile analiz etmektir. Çalışmanın analiz düzeyini oluşturan Latin Amerika, siyasal tarihi, dış politikası ve sol siyasal hareketleri ile incelenecektir. 21. yüzyılda sol yönetim dönemlerine sahne olan Venezuela, Brezilya ve Meksika, çalışmanın amacı kapsamında spesifik olarak analiz edilecek Latin Amerika ülkeleridir. Latin Amerika'da sol yönetimlerin yaşandığı ülkelerde gerçekleşen siyasi değişim süreci ve bu sürecin dış politikaya etkisi ülke bazında farklılık göstermektedir. Nitekim, 1999 yılı itibarıyla uygulanmakta olan Bolivarcılık ve 21. yüzyıl sosyalizmi eksenli politikalar vasıtasıyla radikal değişimin yaşandığı Venezuela'nın aksine 2003-2016 yılları arasında Brezilya ve 2018 yılı itibarıyla Meksika ılımlı değişim sürecine sahne olmuştur. Çalışmada elde edilen analizler neticesinde radikal değişimin yaşandığı Venezuela'da anti emperyalizm eksenli dış politika stratejisinin benimsendiği, Brezilya ve Meksika'da ise ılımlı reformist politikaların uygulandığı sonucu elde edilmiştir. Nihayetinde, sol yönetim döneminde yerel düzeyde gerçekleşen siyasi değişimin dış politikayı doğrudan etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the rise of Latin American left movements in the 21st century and the process of change in specific examples with political and foreign policy elements. Latin America, the level of analysis of the study, will be examined with its political history, foreign policy and left political movements. In this context, Venezuela, Brazil and Mexico are the specific Latin American countries to be analyzed. The effects of political change and political change on foreign policy in countries where leftist administrations take place in Latin America, have been different in each country. As a matter of fact, while there has been a radical change in Venezuela due to the policies based on bolivarism and 21st century socialism since 1999, a moderate change has been experienced in Brazil between 2003-2016 and Mexico since 2018. As a result of the analysis, while anti-imperialism-oriented foreign policy strategy was applied in Venezuela, where radical change was experienced, a moderate reformist foreign policy strategy was applied in Brazil and Mexico, where moderate change was experienced. Ultimately, it was concluded that the political change experienced during the left administration period directly affected foreign policy.