Obez çocuk ve ergenlerde idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon sıklığı ve ilişkili faktörler
Obez çocuk ve ergenlerde idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon sıklığı ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 679943
  2. Yazar: DERYA TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET TEPE, Derya. Obez Çocuk ve Ergenlerde İdiyopatik İntrakranial Hipertansiyon Sıklığı ve İlişkili Faktörler. S.B. Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yan Dal Uzmanlık Tezi, Ankara, 2014 Kafa içi bir patoloji veya altta yatan sistemik bir hastalığın klinik, laboratuar veya görüntüleme bulgusu olmaksızın, kafa içi basınç artışı idiyopatik intrakranial hipertansiyon (İİH) olarak tanımlanmaktadır. Obezite çocukluk çağında özellikle ergenlik ve sonrası dönemde İİH etyolojisinde önemli bir neden olarak bildirilmektedir. Bu çalışmada obez çocuk ve ergenlerdeki İİH sıklığının belirlenmesi ve etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışmaya Ocak 2011 - Ocak 2013 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine başvurarak obezite tanısı alan 1058 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan olgularda tanı yaşı ortalaması 10,8 ± 3,1 yıl, kız/erkek oranı 1,31 idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TEPE, Derya. Prevalence of idiopathic intracranial hypertension and related factors in obese children and adolescents. Ankara Children's Hematology and Oncology Training Hospital, Thesis, Ankara, 2014. Idiopathic intracranial hypertension (IIH) is a disorder of elevated intracranial pressure without any evidence of intracranial pathology or underlying systemic disease. Obesity was reported as a significant cause of IIH in childhood especially in adolescents. This study aims to investigate the frequency of IIH and to determine its related factors in obese children and adolescents. METHOD: A total of 1058 patients diagnosed as obese between January 2011 and January 2013 in pediatric endocrinology out-patient clinics of our hospital were enrolled into the study. RESULTS: The mean age of the patients in the study was 10,8±3,1 years and female/male ratio was 1,31.