Kalsiyum silikat esaslı kök kanal patı kullanılarak tedavi edilen dişlerin kök kanal tedavisi yenilenmesi işleminde farklı final irrigasyon aktivasyon sistemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different final irrigation activation systems in the retreatment of teeth treated using calcium silicate based root canal sealer
- Tez No: 679942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisi yenilenmesi işleminin ardından kullanılan Sİİ, PUİ, XPFR, EDDY, PIPS, SWEEPS final irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin etkinliğini konfokal lazer taramalı mikroskop (KLTM) analizi ile karşılaştırmaktır. Mevcut çalışmaya tek kök ve tek kanala sahip 90 diş dahil edildi. ProTaper Next X3 (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) ile son preparasyonu gerçekleştirilen kök kanalları %0,1 Sodyum Fluorescein (Sigma Aldrich, Steinheim, Almanya) ile işaretlenen TotalFill BC Sealer HiFlow (FKG Dentaire, La Chaux-de-Fonds, İsviçre) kök kanal patı kullanılarak tek kon tekniğine uygun olarak obture edildi. Tüm kanalların kök kanal tedavisi yenilenmesi işlemi ProTaper Universal Retreatment (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) eğeleri ile gerçekleştirildi. Kök kanal tedavisi yenilenmesi işleminin tamamlanmasının ardından final irrigasyon aktivasyon işlemlerine göre kökler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=15); Sİİ, EDDY, PUİ, XPFR, PIPS ve SWEEPS. Tüm gruplarda aktivasyon işlemi 3 aktivasyon (1 ml irrigasyon solüsyonu / 30 sn aktivasyon) döngüsü şeklinde gerçekleştirildi. Final irrigasyon aktivasyon işleminin ardından tüm kök kanalları Rodamin B (Sigma Aldrich, Steinheim, Almanya) ile işaretlenen TotalFill BC Sealer HiFlow (FKG) kök kanal patı ile tek kon tekniğine uygun olarak yeniden obture edildi. Kök kanal patının tamamen sertleşmesi için tüm örnekler obturasyon işleminin ardından 14 gün boyunca 37 °C'de bekletildi. Her kökten apikal, orta ve koronalden olmak üzere 3 adet 1 ± 0,1 mm kalınlığında kesitler elde edildi. Elde edilen kesitler KLTM altında ikili floresan modunda görüntülendi. Elde edilen görüntüler üzerinde Image J software (LOCI, University of Wisconsin, ABD) kullanılarak dentin tübül penetrasyon derinliği ve alanı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of SNI, PUI, XPFR, EDDY, PIPS, SWEEPS final irrigation activation methods used after retreatment with confocal laser scanning microscopy (CLSM) analysis. In the present study were included 90 teeth with a single root and canal. Root canals were instrumented with ProTaper Next X3 file (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) and obturation with 0.1% sodium fluorescein (Sigma Aldrich, Steinheim, Germany) marked Totalfill BC Sealer HiFlow (FKG Dentaire, La Chaux-de-Fonds, Switzerland) in accordance with the single-cone technique. Root canals were retreatment with Protaper Universal Retreatment (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) files. After the root canal treatment was completed, roots were randomly divided into 6 groups according to the final irrigation activation procedures (n = 15); SNI, EDDY, PUI, XPFR, PIPS and SWEEPS. In all groups, the activation process was applied in 3 activation cycles (1 ml irrigation solution / 30 sec activation). After the final irrigation activation procedure, all root canals were obturated with a TotalFill BC Sealer HiFlow (FKG) root canal sealer marked with Rhodamine B (Sigma Aldrich, Steinheim, Germany), in accordance with the single cone technique. All samples were stored at 37 ° C for 14 days after obturation in order for the root canal sealer to setting completely. From each sample, sections with a thickness of 1 ± 0.1 mm were obtained from the apical, middle and coronal. The sections obtained were imaged under CLSM in dual fluorescence mode. Dentinal tubule penetration depth and area were calculated using Image J software (LOCI, University of Wisconsin, USA) on the obtained images.