Uçak kanadının entegre güçlendirilmiş panel kullanılarak yapısal tasarımı
Structural design of aircraft wing with using integratedstiffened panel
- Tez No: 679981
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte hava araçlarında kullanılan malzemeler ve üretim yöntemleri de çeşitlenmekte ve artmaktadır. İlk uçakların yapılmaya başlandığı yıllarda ahşabın yerini günümüzde kompozit malzemeler, 3D yazıcıyla üretilmiş parçalar ve entegre yapılar almıştır. Yeni nesil malzeme ve üretim teknolojileri sayesinde çok daha hafif ve dayanıklı hava araçları üretilebilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında yeni nesil üretim teknolojilerinden biri olan entegre yapılar kullanılarak bir uçak kanadının üst panelinin tasarımı yapılmıştır. Uçak kanadı, üzerine gelen yükleme sebebiyle alt ve üst panelde çekme ve basma yüklemesine maruz kalmaktadır. Bu çalışmada üst kabuk tasarımı belirlendiğinden, basma yüklemesi altında tasarım ve analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana amacı farklı güçlendirici eleman geometrilerinin panel burkulma performansına etkisini araştırmak ve aynı ağırlıkta en fazla yük taşıma kapasitesine sahip paneli belirlemektir. Panel burkulma performansının belirlenmesi, yük taşıma kapasitesi ve ağırlık avantajlarının yanında entegre panellerin montaj süresini kısaltma, bağlayıcı sayısını azaltma, aerodinamik yüzeyde pürüzsüz yüzey sağlama ve potansiyel çatlak başlangıç noktalarının sayısını azaltma yönlerinden de katkı sağlamaktadır. Çalışma kapsamında dört farklı entegre güçlendirilmiş panel ve bir sonradan birleştirilmiş panel tasarımı yapılarak karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, uçak yapılarında başka yüklemesine maruz kalan ve kritik yükleme koşulu burkulma olan paneller için ağırlık, montaj süresi ve maliyet açısından etkin tasarımlara yön verebilecektir.
Özet (Çeviri)
Materials and manufacturing methods used in aerospace industry have been improved in recent years because of huge technological developments. Wood was the first material utilized in aircraft manufacturing, but currently integrated structures, additive manufacturing and composite materials are used. Through these new generation materials and manufacturing methods lighter and stronger aircraft structures can be designed and manufactured. In this work, by using the panel method, one of the new generation manufacturing methods, an aircraft wing panel was designed. The main purpose of this work is to investigate effects of different stiffener geometry and panel structures in terms of buckling performance. Improved buckling performance benefits the aerospace industry by decreasing the number of parts. This method also helps reduce the manufacturing time, number of fasteners and fastener holes, potential crack start points and access requirements for the assembly process. Four different geometries of integrally-stiffened panel and one build-up panel are designed and compared in this work. The weight, assembly and costeffective designs can be carried out on panels subject to compressive loading, especially upper wing panels, by using results of this work.