Türkiye'de inşaat sektörü ve ekonomik büyüme ilişkisi
Construction industry in Turkey and sustainable growth
- Tez No: 679989
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KORAY DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı inşaat sektöründe gerçekleştirilen harcamalar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. İnşaat sektörü her ekonomi için önem arz etmektedir. Bu çalışmada odaklanılacak nokta inşaat harcamaları ile ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği arasındaki ilişkidir. Bu ilişkiyi sınamak amacıyla zaman serisi analizlerinden faydalanılmıştır. Karmaşık ekonomik ilişkilerin incelenmesinde sıklıkla kullanılan Granger Nedensellik Analizi, Varyans Ayrıştırma Analizi, Etki-Tepki Fonksiyonları ve Johansen Eşbütünleşme Analizi çalışmanın yöntemlerini oluşturmaktadır. İktisadi büyüme modelleri temel alınarak ekonomik büyümeyi açıklamak üzere GSYH, sabit sermaye yatırımları, istihdam ve bu tezin odaklandığı inşaat harcamaları değişkenleri kullanılmıştır. Veriler 2005 ile 2020 yıllarını kapsamaktadır ve çeyreklik frekanstadır. Çalışmanın bulgularına göre inşaat harcamaları kısa dönemde GSYH üzerinde az da olsa etki sahibi olsa da uzun dönemli ve sürdürülebilir bir etkiye sahip değildir. Yukarıda sayılan dört değişken arasında uzun dönemli bir ilişki yoktur ve kısa dönemde de inşaat harcamalarından diğer değişkenlere doğru bir nedensellik ilişkisi bulunmamakta fakat GSYH ve yatırım harcamalarından inşaat harcamalarına doğru bir nedensellik bulunmaktadır. Buradan hareketle inşaat harcamalarının gelir yaratmaktan ziyade gelirden beslenen harcamalar olduğu sonucuna ilişkin ipucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between the expenditures realized in the construction sector and economic growth. The construction sector is important for all economies. The focus in this study is the relationship between construction expenditures and the sustainability of economic growth. Time series analysis was used to test this relationship. Granger Causality Analysis, Variance Decomposition Analysis, Impulse-Response Functions and Johansen Cointegration Analysis, which are frequently used in the analysis of complex economic relations, are the methods of the study. GDP, fixed capital investments, employment and construction expenditure variables that this thesis focuses on are used to explain economic growth based on economic growth models. The data cover the years between 2005 and 2020 and are quarterly. According to the findings of the study, although construction expenditures have a small effect on GDP in the short term, they do not have a long-term and sustainable relation. There is no long-term relationship between the four variables listed above, and there is no causality from construction expenditures to other variables in the short term, but there is a causality from GDP and investment expenditures to construction expenditures. Based on this, a clue can be drawn regarding the conclusion that construction expenditures are based on income rather than income generation.