Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda ince bağırsak aşırı bakteri çoğalması durumu
Small intestinal bacterial overgrowth status in patients diagnosed with major depressive disorder
- Tez No: 680001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Gastroenteroloji, Psikiyatri, Family Medicine, Gastroenterology, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Depresyon dünyada yaygın görülmekle birlikte yaşam kalitesini bozan ve yüksek oranda tekrarlayan bir hastalıktır. Birçok çalışma mikrobiyotanın santral sinir sistemini etkilediği göstermiş ve depresyonla ilişkilendirmiş olsa da, majör depresif bozukluğu (MDB) olan hastalardaki temel patogenezi tam olarak bilinmemektedir. İnce bağırsak bakteri aşırı çoğalması (SIBO), ince bağırsaktaki bakteri tiplerinin değişmesi ve/veya bakteri sayısının artışıdır. Stresin mikrobiyotayı değiştirdiği bilinmekte ve bu nedenle SIBO'nun majör depresif bozuklukla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma majör depresif bozukluk ile SIBO arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma 23.01.2019-15.07.2019 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi Aile Hekimliği, Gastroenteroloji ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı polikliniklerine başvurmuş olan 45 majör depresif bozukluk tanılı hasta ile 49 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 94 kişiyle yürütülmüştür. Hastalara oral glukoz solüsyonu içirilmesini takiben nefeste H2 ve CH4 düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca demografik özellikleri, beck depresyon ölçeği, beck anksiyete ölçeği ve kısa semptom envanteri değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 94 kişinin %14,9'i (n=14) SIBO pozitif olup, gruplar arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (p>0,05). Bununla birlikte metan pozitifliği hasta grubunda anlamlı olarak yüksek tespit edildi (p0,05). Bu çalışma majör depresif bozukluk ile SIBO'nun ilişkisini gösterememiş olmakla birlikte daha fazla sayıda MDB popülasyonlarında araştırma yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Although depression is common in the world, it is a highly recurrent disease that deteriorates the quality of life. The main pathogenesis of major depressive disorder (MDD) is not fully understood, and many studies have shown that microbiota affects the central nervous system and is associated with depression. Small intestinal bacterial overgrowth (SIBO) is a change in the types of bacteria in the small intestine and / or an increase in the number of bacteria. Stress is also known to alter the microbiota, and therefore SIBO is thought to be associated with MDD. This study aims to reveal the relationship between MDD and SIBO. The study was carried out with 45 MDD patients and 49 healthy volunteers who were admitted to the outpatient clinic of Başkent University Faculty of Medicine Ankara Hospital and Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between 23.01.2019-15.07.2019. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Brief Symptom Inventory (BSI) were performed. For the evaluation of SIBO, H2 and CH4 levels in breath were measured following oral glucose solution. 14,9% (n = 14) of the participants (n = 94) were SIBO positive and there was no significant relationship between the groups (p> 0.05). However, methane positivity was significantly higher in the patient group (p 0.05). Although this study did not show the relationship between MDD and SIBO, more MDD populations need to be investigated.