Yığın çapının tahmini
Estimation of population size
- Tez No: 68002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
YIĞIN ÇAPININ TAHMİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur ALBAYRAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1997 ÖZ Bu çalışmanın birinci bölümünde, yığın çapının tahmininde kullanılan bazı tekniklerden bahsedilmiştir. Bu teknikler zaman ve hacim problemleri konusunda yığın çaplarını da kapsamaktadır. İkinci bölüm de epidemik verilere uygulanan ve Wittes'in yığın çapının tahmini için önerdiği model (Mt) tanıtılmıştır. Wittes'in modeline alternatif olarak, genelleştirilmiş standart capture-recapture (yakalama-tekrar yakalama) modeli (GMt) altında yığın çapının tahmin edicisi ile varyansının tahmin edicisi sunulmuştur. GMt modelinin çalışma mantığı, kaynak listelerdeki kayıtlı isimlerinden hareketle hiç kaydedilmemiş isimlerin sayısını bulmaya dayanmaktadır. Ayrıca. iki gerçek veri seti kullanılarak iki modelinde karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü bölümde de, GMt modelinin tahmin edicisi kullanılarak TC Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsünde çalışan personel sayısı tahmin edilmiştir. Son bölümde ise, bu tahmin edicilerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilim Kodu : 4060201 Anahtar Kelimeler : Yığın çapı, liste kaynaklan, tahmin edici Sayfa Sayısı : 74 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
ii ESTIMATION OP POPULATION SIZE (M.Sc. Thesis) UğurALBAYRAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1997 ABSTRACT In the first chapter of this study, several techniques are given for estimating population size. These are also included population size about problems of time and volume. In the second chapter, the model (Mt) that has been applied to the epidemiological data, offered by Wittes for estimating population size is defined. As a alternative to the Wittes's model, in a generalized standart capture-recapture model (GMt) population size estimator and variance estimator are presented. The logical process of the GMt is attained to the number of unrecorded names from recorded names on list sources. In addition, two real data sets are used to compare the GMt model with the Mt model. In the third chapter, the GMt model's estimator is used to estimate the total number of staff in the State Institute of Statistics. In the last chapter, a general evalution of these estimators is given. Science Code : 4060201 Key Words : Population size, list sources, estimator Page Number : 74 Adviser : Associated Prf. Hamza GAMGAM