Delikli bantla kumanda edilen terco LAZOA nümerik kontrollü freze tezgahının bilgisayarla programlanabilir hale dönüştürülmesi
The conversion of punched tape controlled terco LA20A NC milling machine to a computer programmable milling machine
  1. Tez No: 68003
  2. Yazar: İSMAİL KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HANDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
DELİKLİ BANTLA KUMANDA EDİLEN TERCO LA20A NÜMERİK KONTROLLÜ FREZE TEZGAHININ BİLGİSAYARLA PROGRAMLANABİLİR HALE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ( Doktora Tezi ) İsmail KARACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Günümüzün teknolojik gelişmelerinde amaç, endüstriyel uygulamalar için optimum tasarımlar yapmak ve bunları bilgisayar ortamında gerçekleştirmektir. Üzerinde çalışılan TERCO LA20A NC Freze tezgahı ise, 1970'li yılların teknolojisi ile üretilen ve delikli bantla programlanabilen bir yapıya sahipti. Eğitim amaçlı hazırlanmış bu tezgahta çok basit işlemler yapılabiliyor, iş programlarının ve delikli bantların hazırlanması da çok zaman alıyordu. Bu çalışma ile TERCO LA20A NC Freze tezgahının delikli bant okuma ünitesi devreden çıkarılarak yerine bir bilgisayar ve yeni geliştirilen elektronik arabirim konulmuştur.. Ayrıca, hazırlanan bilgisayar programlan ile bu tezgahta daha önce yapılamayan doğrusal, dairesel, açısal hareketlerle, uzun deliklerin kademeli olarak delinmesi Türkçe komutlarla çok kolay ve hızla yapılabilir hale getirilmiştir. İş programlan bilgisayarın başında yapılabildiği için öğrencilerin“Bilgisayar Destekli Eğitim”ortamında çalışması sağlanmış, örnek uygulamalar yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Bilim Kodu : 625.02.077225.05.01 Anahtar Kelimeler, Sayısal Denetimli Tezgahlar, Bilgisayar Destekli Tezgahlar, Bilgisayar Destekli Üretim. Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR
Özet (Çeviri)
( Ph. D. Thesis ) Ismail KARACAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT The main purpose of today's technological developments is to achieve optimum design in industrial applications and to perform this on a computer. TERCO LA20A punched- tope controlled NC Milling Machine which was produced in 1970s, has been converted to a Computer Numerically Controlled machine by this research work. This machine tool, originally designed for educational purposes, had a simple machining capacity. The preparation of the part programs and the corresponding punched tapes took too much time. As a result of this research work, the punched tape reader unit of the original NC Machine has been replaced by a computer and an electronic interface. The original machine could not produce linear and circular interpolation, angular movement at arbitrary angles, and deep hole drilling operations with woodpecking method. In this study, an electronic interface and a software in Basic language have been developed. Through the use of the system developed, it is possible and easy to program linear and circular interpolation, angular movements, and deep hole drilling using commands in Turkish. This work has enabled students to practice CNC programming on a computer without having to deal with tedious and time consuming punched tape preparation. Several sample part programs including the new operation capabilities have been tested and satisfactory results have been obtained. Science code : 625. 02. 07/ 225. 05. 01 Key Words : Numerically Controlled Machines, Computer Controlled Machines, Computer Aided Manufacturing. Page number : 109 Adviser : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR