Miras paylaşma sözleşmesi
Division of inheritance contract
  1. Tez No: 680032
  2. Yazar: NUMAN TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Miras hukukunun temel amacı, mirasbırakanın terekesinde bulunan mal ve hakların mirasçılar arasında paylaştırılmasıdır. Mirasbırakanın tek mirasçısının bulunduğu ya da hiç mirasçısının bulunmadığı hallerde, mirasın paylaşılması bir sorun teşkil etmez. Birden fazla mirasçının bulunduğu hallerde ise, paylaşma sorununun ortadan kalkması için mirasçıların önünde iki yol bulunmaktadır. Birinci yol, paylaşmanın açılacak dava sonucunda mahkeme kararıyla gerçekleşmesidir. İkinci yol ise, bu çalışmanın konusunu oluşturan anlaşma yoluyla mirasın paylaşılmasıdır.“Miras Paylaşma Sözleşmesi”olarak adlandırılan bu sözleşme, genellikle mirasın açılmasından sonra bütün mirasçıların taraf olması suretiyle kurulan bir sözleşmedir. Ancak miras paylaşma sözleşmesinin belirli şartlar altında mirasbırakanın sağlığında kurulabilme imkânı da bu çalışmanın temel konularından birini teşkil etmektedir. Diğer taraftan, miras paylaşma sözleşmesinin büyük oranda borçlar hukuku kurallarına tabi olması, çalışmada borçlar hukukuna ilişkin kavramların mümkün olduğu ölçüde ele alınmasını gerektirmiştir. Ayrıca, çalışmanın konusu temelde maddi hukuka ilişkin olsa da, sözleşmenin mirasçılar arasında görülen bazı davalara etkisi ve arabulucuk faaliyetleri bağlamında usul hukukuna da kısmen yer verilmiştir. Tüm bu incelemeler çerçevesinde, miras paylaşma sözleşmesi bakımından uygulamada ortaya çıkan sorunlara ve teorideki tartışmalara çözüm bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principal aim of the law of succession is to distribute the property and rights in the estate of the deceased among the heirs. Division of inheritance is not a problem in cases where the deceased has only one heir or no heir. In cases where there is more than one heir, there are two ways to eliminate the division problem. The first way is that the division is done by court decision as a result of the action to be filed. The second way is to divide heritage through agreement, which is the subject of this study. This contract, called the“Division Of Inheritance Contract”, is generally a contract established after the opening of the succession, with all heirs becoming a party. However, the possibility of establishing the division of inheritance contract in the health of the deceased under certain conditions is one of the main topics of this study. On the other hand, the fact that the division of inheritance contract is largely subject to the rules of the law of obligations required the concepts of the law of obligations to be addressed as much as possible. In addition, although the subject of the study is mainly related to material law, the procedural law is partly included in the context of the effect of the contract on some cases between heirs and mediation activities. Within the framework of all these investigations, it has been tried to find solutions to the problems that arise in practice in terms of the division of inheritance contract and the discussions in the theory.