Miras paylaşma sözleşmesi
The partition of inheritance agreement
  1. Tez No: 792746
  2. Yazar: SEMRA FIRINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışmanın amacı, miras ortaklığının mirasçıların anlaşması suretiyle sona erdirilmesi için mirasçıların tamamı arasında akdedilen ve MK m. 676'da düzenlenmiş olan miras paylaşma sözleşmesini tüm hatları ile incelemektir. Miras paylaşma sözleşmesinin iki türü bulunmakta olup bunlar“elden paylaşma sözleşmesi”ve“yazılı paylaşma sözleşmesi”dir. Her iki tür sözleşme de bu çalışma kapsamında incelenmekle birlikte uygulama daha sık karşılaşılması sebebiyle çalışmanın geneli, yazılı paylaşma sözleşmesi dikkate alınarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda çalımanın ilk bölümünde miras paylaşma sözleşmesine ilişkin temel kavramlar saptandıktan sonra, sözleşmenin türleri, konusu, hukuki niteliği incelenmiş ve son olarak benzer hukuki kurumlar ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde miras paylaşma sözleşmesinin kurulması ve unsurları sözleşmenin iki türü dikkate alınarak incelendikten sonra miras paylaşma sözleşmesinin tarafları, geçerlilik şartları ve bu şartlara aykırılığın sonuçları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise sözleşmenin hükümleri, ifası ve sözleşmenin taraflarından birinin sözleşmeden doğan borcu ifa etmemesi halinde ortaya çıkacak sonuçlar ile sözleşmenin ifa edilmesinden sonra mirasçıların sorumluluğu ele alınmıştır. Son olarak miras paylaşma sözleşmesinin sona ermesine ilişkin saptamalar yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the partition of inheritance agreement with all its lines, which is regulated under article 676 of the Turkish Civil Code, contracted between all the heirs for the termination of the inheritance partnership by agreement of the heirs. There are two types of partition of inheritance agreement, these are“hand-sharing agreement”and“written sharing agreement”. Although both types of contracts are examined within the scope of this study, since the application is encountered more frequently, the general of the study was created by considering the written sharing contract. In this context, in the first part of the study, after the basic concepts of the partition of inheritance agreement were determined, the types, subject, and legal nature of the agreement were examined and finally, a comparison with similar legal institutions was made. In the second part of the study, after the establishment of the partition of inheritance agreement and its elements are examined by considering the two types of the agreement, the parties of the partition of inheritance agreement, the validity conditions, and the consequences of violating these conditions were emphasized. In the last part of the study, the provisions of the agreement, its performance, the consequences that will arise if one of the parties does not fulfill the debt arising from the agreement, and the responsibility of the heirs after the performance of the agreement were handled. Finally, determinations regarding the termination of the partition of inheritance agreement were made and the study was completed.