Miras paylaşma sözleşmesi
Partition of inheritance agreement
  1. Tez No: 788569
  2. Yazar: FATİH İSAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN AYDINCIK MİDYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, tüm mirasçıların katılımı ile mirasın paylaşılmasına imkan veren miras paylaşma sözleşmesi incelenmiştir. Mirasın açılması ile mirasbırakanın devri ve intikali mümkün tüm özel hukuk ilişkileri kanunen ve kendiliğinden mirasçılara geçer. Eğer birden fazla mirasçı varsa, bu mirasçıların tereke üzerinde elbirliği ile hak sahipliği söz konusu olur. Tüm mirasçıların elbirliği ile hak sahipliğine dayanan bu yapıya miras ortaklığı denir. Miras ortaklığının varlık sebebi, terekenin paylaşılmasına kadarki süreçte mirasçılar arasındaki hukuki rejimi düzenlemektir. Ortaklığın nihai amacı ise mirasın paylaşılmasıdır. Bu çalışmanın konusu da tüm mirasçıların bir sözleşme akdetmek suretiyle mirası paylaşmalarına ilişkindir. Çalışmanın ilk bölümünde, mirasın açılmasıyla miras ortaklığının oluşması için gereken şartlar, ortaklığın temel yapısı, özellikleri ve paylaşmaya ilişkin genel kurallar ele alınmıştır. İkinci bölümünde, miras paylaşma sözleşmesinin niteliği, çeşitleri, konusu ve geçerlilik şartları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, paylaşma sözleşmesinin kurulmasıyla özellikle mirasçılar arasında doğurduğu hükümler, mirasçıların gerek birbirlerine karşı gerekse de tereke alacaklılarına karşı olan sorumluluklarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the agreement on partition of inheritance, which is a contract among all co-heirs and enables the division of the estate of inheritance under article 676 of the Turkish Civil Code. As soon as the inheritance is opened, all private law relations that can be transferred and inherited are by law and by itself inherited by the co-heirs. If there is more than a single heir, those co-heirs have joint ownership of the estate. This structure among co-heirs, which is based on the joint ownership of all co-heirs, is called a“community of heirs”. The reason for the existence of the community of heirs is to regulate the legal regime among the co-heirs until the community of heirs is dissolved. The ultimate purpose of the partnership is to share the inheritance. The subject of this study is the partition of the estate of inheritance among all co-heirs through concluding a contract. In the first part of this study, the conditions required for the formation of a community of heirs upon the opening of the inheritance, the basic structure of the community, its characteristics, and the general rules regarding the partition of the estates, are discussed. In the second part, the nature, types, subject, and validity conditions of the agreement of partition of inheritance are discussed in detail. In the third part, the provisions arising from the formation of the partition agreement, especially among the heirs, and its effects on the responsibilities of the heirs both against each other and against the creditors of the community are discussed.