70 yaş ve üstü meme kanserli hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the demographic and clinical characteristics of patients with breast cancer age 70 and over
- Tez No: 680034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölüm sıralamasında ikinci sıradadır. Türkiye verilerinde %25,6 ile meme kanseri kadınlar arasında görülen kanserler içerisinde birinci sıradadır. Kadınlarda kansere bağlı ölüm sıralamasında meme kanseri %17,6 ile birinci sıradadır. Meme kanseri görülme sıklığı yaşla belirgin olarak artmaktadır. İleri yaş meme kanseri histopatolojik ve klinik özellikleri ile genç yaş başlangıçlı meme kanseri vakalarından ayrılmaktadır. Histopatolojik olarak ileri yaş hastalarda hormon reseptör pozitifliği, Her-2 gen amplifikasyon negatifliği; LVİ negatifliği ve PNİ negatifliği anlamlı olarak genç yaş başlangıçlı meme kanserinden yüksektir. İleri yaş hastalarda tedavi yönetimi hakkında net bir bilgi mevcut değildir. İleri yaş hastalarda tedavi yaklaşımı belirlenirken hastanın tanı anındaki performans statusu ve eşlik eden komorbid hastalıklar mutlaka değerlendirilmelidir. Çalışmamızda 2003-2013 yıları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran 70 yaş ve üstü meme kanserli hastaların demografik ve klinokopatolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Hastaların histopatolojik özellikleri değerlendirildiğinde %86'sı invaziv duktal karsinom, %74'ünde ER durumu pozitif, %64,4'ünde PR durumu pozitif, Her-2 durumu %72 hastada reseptör durumu negatifti. Hastaların %14,7'sinde ailede meme kanseri hikayesi vardı. TNM evrelendirmesine göre hastaların %25'i Evre 1 , %35'i Evre 2, %23'ü Evre 3 ve %16'sı metastatik hastalığa (Evre 4) sahip idi. Hastalarımızın %77'sine cerrahi prosedür olarak modifiye radikal mastektomi ve %13 kadarına meme koruyucu cerrahi uygulandı. Adjuvan RT hastaların %50,4'üne verildi. Hastaların %38,9'una antarasiklin ve taksan içeren rejimler uygulandı. Tümör boyutunun (T) ve lenf nodu evresi (N) hastalıksız ve genel sağkalıma anlamlı etkisisi mevcuttu. İleri yaş hastaların tedavi seçenekleri genç yaş hastalardan farksızdır.Bu hasta grubunda tedavi seçenekleri kullanılırken hasta genel durumu,komorbidite durumu,tümörün histopatolojik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women in word. Breast cancer is the second leading cause of cancer related death in women. Likewise, breast cancer is the most common cancer in women reaching up to %25,6 of all female malignencies in Türkiye. And the first leading cause of cancer related death. The insidence of breast cancer risk increases with age.The clinicopathologic characteristics of older adults (≤70 years) breast cancer patients are different from younger ones. The histopathological characteristics; positive hormone reseptor status , negative lymphovascular and perineural invasion paterns,negative Her-2 status are more prevalent in the older adults(≤35 years) breast cancer patients than younger series.Nowaday; the treatment strategies of older series are often inconsistent. Before treatment ,all older adult patients must evaluted for comorbid diseases and performans status. In our study; we aimed to invastigate the clinicopathologic characteristics of older adults (≤70 years) breast cancer patients presenting at Ankara Numune Education and Research Hospital, Department of Medical Oncology between years 2003-2013. One hundred and eigtheen breast cancer patiens were included the study; 86% of patients histological diagnosis were invasive ductal carsinoma. % 74 of patients reseptor status were ER positive; 64,4 % of patients were PR positive and 72 %of patients were Her-2 negative. The breast cancer stage distribution of this patient population was determined as Stage 1;25% ,Stage 2;35% and Stage 3; 23%,Stage 4; 20%.77% of patients with operated with modified radical mastestomy surgery prosedure and 13% of patient operated with breast conserving surgery prosedure.50,4 % of patients treated with adjuvant radiotherapy. 38.9% of patients treated with anthracycline and taxanes based chemotherapy regimens. Tumor size (T), lymph node status (N) were significant assosiated with disease free survival and overall survival.Treatment recommendations for older adults are not differnt from younger patients. Decision of therapy regimens for older adults patients required more comprehensive assessment.