Premenopozal ve postmenopozal meme kanseri olgularınındemografik ve prognostik faktörler açısındankarşılaştırılması
  1. Tez No: 812100
  2. Yazar: İLKER KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT TARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç Amacımız premenopozal ve postmenopozal meme kanseri olgularının demografik ve prognostik faktörler açısından karşılaştırılması, ulusal ya da uluslararası ölçekte yapılan çalışmalardan farklı yönler olup olmadığının değerlendirilmesi ve yapılacak olan yeni çalışmalara ışık tutmaktı. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, 01.01.2006-31.12.2012 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne meme kanseri nedeniyle başvuran 573 olgunun retrospektif analizini içermektedir. Retrospektif inceleme hastanemizin PROBEL bilgisayar sisteminden yararlanılarak analiz edilmiştir. Hastalara ait demografik bilgiler dışında saptanan kitlenin taraf ve kadran dağılımı, primer tümör büyüklüğü, aksiller lenf nodlarının durumu, hastalığın evresi, uygulanan cerrahi tedavi, adjuvan radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi, histopatolojik tanı, menopoz durumu, hormon reseptörleri, cerb B2 geni ve KI-74 proliferasyon indeksi ayrı ayrı kayıt edilmiştir. Bu değişkenlerin her biri için ayrı ayrı, birbirine etkisi olabileceği düşünülenler için de birleşik tablolar ve grafikler hazırlanmıştır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (spss) 21 programı kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square testleri kullanılmıştır. Kategorik cevap değişkenin ikili(diotom) ve çoklu(multinominal) kategorilerde açıklayıcı değişkenlerle sebep – sonuç ilişkisini belirlemek için lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Kategorik veriler n(sayı) ve yüzdelerle(%) ifade edilmiştir. Veriler %95 güven düzeyinde incelenmiş olup p değeri 0,05 ten küçük anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular Çalışmamız toplam 573 meme kanserli örneklemden oluşup bu olguların 199(34,7%)'u Premenopozal 374(65,3%)'ü Postmenopozal şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Olguların gruplara göre yaş ortalamaları değerlendirdiğinde premenopoz grubunun ortalama yaşı (42,67±5,40) en büyük olgunun yaşı 53, en küçük olgunun yaşı 21 iken postmenopoz grubunun ortalama yaşı (62,97±9,72) olup en büyük olgunun yaşı 92, en küçük olgunun yaşı 40 idi. Bu olguların genel yaş ortalaması (55,92±12,86) olup en büyük olgunun yaşı 92, en küçük olgunun yaşı 21 idi. Olguların sınıflandırılmış yaş dağılımları incelendiğinde; 21(3,7%)'i 20-35 yaşları arasında, 202(35,3%)'si 36-50 yaşları arasında, 213(37,2%)'ü 51-65 yaşları arasında, 137(23,9%)'si 66 ve üstü yaşlarda idi. Olgularda meme kanseri sağ memede daha sık görülmekteydi (%49). Kadran dağılımında hastalık en sık üst dış (%63), en az alt iç kadranda (%6,8) saptandı. Olguların histopatolojik incelenmesinde 31(5,4%)'i Duktal Karsinoma İnsitu(DCIS), 3(0,5%)'ü Lobüler Karinoma İnsitu (LCIS), 41(7,2%)'i İnvaziv Lobuler Karsinom(ILC), 451(78,7%)'i İnvaziv Duktal Karsinom (IDC), 3(0,5%)'ü Metaplastik Karsinom, 2(0,3%)'si İnflamatuar Karsinom, 3(0,5%)'ü Paget Hastalığı, 1(0,2%)'i Malign Mezenkimal Karsinom, 2(0,3%)'si Filloides Tümör, 34(5,9%)'ü Mix (IDC+ILC ), 2(0,5%)'si Diğer idi. Olguların tümör çapları incelendiğinde 35(6,2%)'inin Tis, 180(31,8%)'inin T1, 286(50,5%)'sının T2, 31(5,5%)'inin T3, 34(6%)'ünün T4 saptandığı görüldü. Premenopoz ve post menopoz gruplarındaki olguların tümör büyüklüğü analizinde en sık T2 tümör büyüklüğü saptandığı, pre ve postmenopoz gruplarındaki olgularında en büyük farkın ise T4 tümör büyüklüğünde görüldüğü bulunmuştur. Premenopoz grubundaki olgularda T4 %14,7, postmenopoz gruplarındaki olgularda ise %85,3'dür. Olguların lenf nodu metastazı analizinde premonopoz grubundaki olgularda en sık (%47)NO, 2.sık (%45,4)N1, postmenopoz grubundaki olgularda ise en sık (%47,9)N1, 2.sık (%44,1)NO tutulum saptanmıştır. 573 meme kanserli olgunun TNM evresine göre incelenmesinde 479(83,6%)'u erken evre(Evre 0-I-II), 94(16,4%)'ü geç evre(EvreIII-IV) olduğu saptandı. Premenopozal dönemdeki meme kanserli olguların %87'si erken evrede tanı alırken postmenopozal dönemdeki hastaların %81,8'i erken evrede tanı aldıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM Aims on this study are comparing demographic and prognostic factors for premenopausal and postmenopausal breast cancer cases and searching similarities with or differences from national or international studies and spearheading new studies. Materıal And Method This study includes retrospective analyse of 573 cases applied for breast cancer to Izmir Katip Celebi University Ataturk Education and Search Hospital General Surgery Clinic from 01.01.2006 to 31.12.2012. Retrospective search was analysed by using Probel software system in our hospital. With the demographic datas of patients it was also noted side and quadrant of mass, size of primer tumor, being positive of axillary lymph nodes, stage of illness, surgical treat, adjuvant radiotherapy and chemotherapy, histopathological diagnosis, menopause status, hormone receptors, c-erb B2 gene and KI-74 proliferation index. It was prepared independent tables and graphics and also combined tables and graphics for connected indicators. Statistical Package for the Social Sciences (spss) 19 programme was used for analysing data. Pearson Chi-Square tests were used to compare categorical data. Logistic regression test was used to specify causal link between categorical answer and explanatory variable in dichotomous or multi variable. Categorical data was told by numbers(n) and percent(%).