Radikal prostatektomi uygulanan prostat kanserli hastalarda serum sorcin düzeyi ve doku sorcin immünohistokimyasal ekspresyonunun histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of serum sorcin level and tissue sorcin immunohistochemical expression of histopathology results in patients with prostate cancer whom was performed radical prostatectomy
- Tez No: 680036
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 - Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
dAMAÇ: Yarım yüzyıldan fazla bir süredir devam eden araştırmalarla, kanserle ilişkilendirilecek çok sayıda sinyal molekülü tanımlamıştır ve bunların regülasyon bozuklukları, hastalığın başlangıcında ve ilerlemesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın primer amacı; radikal prostatektomi uygulanan prostat kanserli hastalarda serum sorcin düzeyi ve doku sorcin immünohistokimyasal ekspresyonunun histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması, sekonder amaçları ise patolojik evre ve Gleason skorları ile sorcin düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konması ve tedavi/aktif izlem kararı için öngörüleblecek bir kestirim değeri oluşturulmasıdır. METOD: Aralık 2017 ile Haziran 2019 tarihleri arasında prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi yapılan hastalar arasından daha önce prostat kanserine yönelik herhangi bir tedavi almayan, patoloji arşivinde uygun parafin blokları bulunan 100 hasta ve 67 sağlıklı gönüllü erkek çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, VKİ, PSA, parmakla rektal muayene (DRE) bulguları) kayıt edildi. PSA seviyesi yüksek olan veya DRE'de şüpheli bulgusu olan hastalara transrektal ultrason (TRUS) biyopsi yapıldı. TRUS biyopsi gleason patterni kayıt edildi. Radikal prostatketomi yapılan hastaların final patoloji raporu (gleason skoru, ISUP derecesi, TNM evresi, EPE, SVI ve LNI varlığı) belirlendi. Serum sorcin düzeyi ve boyanması ile elde edilen immünohistokimyasal veriler doğrultusunda hasta ve 60 yaş üzeri bilinen kanser öyküsü olmayan sağlıklı erkekler arasında karşılaştırma yapıldı. Ardından gleason skoru, ISUP derecesi, TNM evresi, EPE, SVI ve LNI varlığı ile sorcin düzeyleri arasındaki ilişki incelendi. BULGULAR: Toplamda 81 hasta (Patoloji preparatlarında tümör boyutları 1 cm altında anlamlı boyanmaya izin vermeyecek 19 hasta hasta grubundan çıkarılmıştır.) ve 67 kontrol, toplamda 148 erkek çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan erkeklerin yaş ortalaması 66,07±6,68 (49-86), VKİ ortalaması 26,96±3,30 kg/m2 (19,62-34,32) ve başvuru PSA ortalaması 8,36±15,93 ng/ml (13-158) idi. PCa hastalarının yaş ortalaması kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır (p>0,001).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With more than half a century of research, cancer identified a large number of signaling molecules to be associated with and their regulation disorders play a very important role in the onset and progression of the disease. This The primary purpose of the study; serum in prostate cancer patients undergoing radical prostatectomy Histopathology results of sorcin level and tissue sorcin immunohistochemical expression comparison, secondary aims are pathological stage and Gleason scores and sorcin levels. and a predictable estimation for the treatment/active monitoring decision. value creation. METHOD: Between December 2017 and June 2019, radical surgery due to prostate cancer No previous history of prostate cancer among patients who underwent prostatectomy 100 patients and 67 healthy, who did not receive any treatment, had appropriate paraffin blocks in the pathology archive. male volunteers were included in the study. Demographic data of patients (age, BMI, PSA, digital rectal examination (DRE) findings) were recorded. have a high PSA level or Transrectal ultrasound (TRUS) biopsy was performed in patients with suspicious findings in DRE. TRUS biopsy gleason pattern was recorded. Final pathology of patients who underwent radical prostatketomy report (gleason score, ISUP grade, TNM stage, presence of EPE, SVI and LNI) were determined. Immunohistochemical data obtained by serum sorcin level and staining x among healthy men over 60 years of age with no known cancer history. comparison was made. Then gleason score, ISUP grade, TNM stage, EPE, SVI and LNI The relationship between the presence and sorcin levels was examined. RESULTS: A total of 81 patients (tumor sizes less than 1 cm in pathology preparations) 19 patients who would not allow significant staining were excluded from the patient group.) and 67 controls, A total of 148 men were included in the study. Average age of men participating in the study 66.07±6.68 (49-86), mean BMI 26.96±3.30 kg/m2 (19.62-34.32) and applicant PSA average It was 8.36±15.93 ng/ml (13-158). The mean age of PCa patients is lower than the control group detected (p>0.001). PSA levels and sorcin levels of PCa patients were higher than the control group.