Lokalize prostat kanseri nedeniyle radikal retropubik prostatektomi uygulanan hastalarda seminal vezikül invazyonununa ilave ekstrakapsüler yayılım varlığının biyokimyasal rekürrenssiz sağkalım üzerine etkisi
The effect of the existence of extracapsular invasion in addition to seminal vesicle invasion on biochemical recurrence-free survival in patients undergoing radical retropubic prostatectomy due to localized prostate cancer
  1. Tez No: 673354
  2. Yazar: GÜVEN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. CÜNEYT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Klinik lokalize prostat kanseri tanısıyla RRP operasyonu yapılan hastalarda SVI'ye ilave EKY varlığının BRSK oranı üzerine etkisini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde Ocak 2000 ile Mayıs 2014 yılları arasında klinik lokalize prostat kanseri tanısıyla RRP operasyonu yapılan 307 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. RRP sonrası serum PSA düzeyinin 0.2 ng/mL ve üstü değerleri BR olarak kabul edildi. RRP spesmenindeki tümör yaygınlığına göre hastalar; organa sınırlı hastalık, EKY, izole SVI, SVI'ye ilave EKY varlığı ve LNT olan hastalar olmak üzere toplamda 5 gruba ayrıldı. Hasta grupları BRSK oranı bakımından Kaplan Meier analizi, log rank ve Ki kare testleri kullanılarak kategorik olarak incelendi. RRP spesmenindeki patolojik özelliklerin BR üzerine etkisi, tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: RRP sonrası hastaların ortalama takip süresi 74.2 ± 37.2 aydı. Takip sürecinde hastaların %23.4'ünde (n:65) BR tespit edildi. Gruplarda arasında BRSK oranları açısından istatiksel olarak anlamlı fark vardı, patolojik evre arttıkça BR görülme oranının arttığı izlendi. Gruplarda yer alan hastaların BRSK oranlarının ikili karşılatırmasında, SVI'ye ilave EKY varlığı olan grubun BRSK oranı sadece EKY varlığı olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Çalışmamızın çok değişkenli Cox regresyon analizinde SVI ile birlikte EKY varlığı ve LNT'nin BRSK oranını anlamlı derecede etkileyen faktörler olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular tek başına EKY'nin veya izole SVI'nin RRP sonrası BR ile ilişkili bağımsız birer risk faktörü olmadıklarını ancak SVI'ye ilave EKY varlığının ise BR ile ilişkili bağımsız bir risk faktörü olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate retrospectively, the effect of extracapsuler extension (ECE) in addition to seminal vesicle invasion (SVI) on biochemical reccurence free survival (BRFS) rate in patients with clinically localized prostate cancer who had undergone radical retropubic prostatectomy (RRP). Materials and methods: The data of 307 patients with clinically localized prostate cancer who had undergone RRP between January 2000 and May 2014 were evaluated retrospectively. After RRP, a serum PSA level of 0.2 ng/ml and higher was considered to be biochemical reccurence (BR). According to extension of tumor on RRP specimens, patients were classified into five groups as; organ-confined disease, ECE, isolated SVI, ECE in addition to SVI and lymph node involvement (LNI). Patient groups were analyzed categorically with regard to BRFS rates by using Kaplan Meier analysis, log-rank and chi-square tests. The effect of pathological features of RRP specimens on BR, was evaluated by using univariate and multivariate Cox regression analysis. Results: The mean follow-up period after RRP was 74.2 ± 37.2 months. Biochemical failure was detected in 23.4% (n:65) of patients during follow-up. There were statistically significant differences on BRFS rates among the five groups and pathological stage and BR rates increased correspondingly. At the pairwise comparation of BRFS rates of patients in the five groups; the BRFS rate of ECE in addition to SVI group was significantly lower that of ECE group. Multivariate Cox regression analysis of our study showed that ECE in addition to SVI and LNI are the factors that effect the BRFS rate significantly. Conclusions: Our results showed that ECE or isolated SVI are not but, ECE in addition to SVI is an independent risk factor associated with BR after RRP.