24-34 hafta arasında preterm erken membran rüptürü gelişen gebelerin tedavisinde kullanılan iki farklı antibiyotik rejiminin neonatal enflamasyonu ve erken neonatal sepsisi önlemedeki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of two different antibiotic regimens used inthe treatment of pregnant women with preterm premature rupture ofmembranes between 24-34 weeks of age in preventing neonatal inflammation andearly neonatal sepsis
- Tez No: 680059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Preterm erken membran rüptürü yönetiminde kullanılan antibiyotikler hakkında görüş birliği yoktur ve farklı antibiyotik rejimleri önerilmektedir. İntraamniyotik enfeksiyon için alternatif bir tedavi rejimi olan sulbaktam-ampisilin rejiminin erken neonatal sepsis ve neonatal enflamasyon açısından, azitromisin-ampisilin rejimine göre P-EMR tedavisindeki etkinliğini gösteren bir araştırma bulunamamıştır. Bu nedenle biz 2015-2020 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde ve 2019-2021 yılları arasında Ankara Şehir Hastanesi Yenidoğan Kliniğinde preterm erken membran rüptürü tanısı ile izlenen yenidoğanları ve annelerini, preterm erken membran rüptürü tedavisinde kullanılan antibiyotiklere göre gruplayarak, antenatal dönemde verilen tedavilerin neonatal enflamasyon ve erken neonatal sepsisi engellemedeki etkinliklerini karşılaştırmayı hedefledik. Araştırmaya dahil edilen 208 hastanın incelenmesi sonucunda sulbaktam-ampisilin rejimi verilen gruptaki hastalar (n=100) ile azitromisin-ampisilin rejimi (n=108) verilen hastalar arasında erken neonatal sepsis sıklığında fark tespit edilmedi (p=0,75).
Özet (Çeviri)
There is no obvious consensus in the antibiotic usage during management of preterm premature rupture of membranes, based on this situation different antibiotic regimens are recommended. No studies were found showing the efficacy of sulbactam-ampicillin regimen, which is an alternative treatment regimen for intraamniotic infection, in terms of neonatal enflammation and early neonatal sepsis in the treatment of P-EMR compared to the azithromycinampicillin regimen. For this reason, we grouped the newborns and their mothers who were followed up with the diagnosis of Preterm Early Membrane Rupture in the Neonatal Intensive Care Unit of Hacettepe University İhsan Dogramacı Children's Hospital between 2015-2020 and in the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara City Hospital between 2019-2021, according to the antibiotics used in the treatment of preterm premature rupture of membranes. We aimed to compare the efficacy of treatments given during the antenatal period in preventing neonatal inflammation and early neonatal sepsis. As a result of the examination of 208 patients included in the study, no difference was found in the frequency of early neonatal sepsis between the patients in the sulbactam-ampicillin (n=100) regimen group and those given the azithromycin-ampicillin (n=108) regimen (p=0.75).