Regresyon analizinde eksik veri incelemesi
The incomplete data analysis in the regression analysis
  1. Tez No: 68007
  2. Yazar: TUNCER İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
REGRESYON ANALİZİNDE EKSİK VERİ İNCELEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuncer İNALKAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmanın amacı, eksik gözlemlerin varlığında regresyon analizinin nasıl yapılabileceğini incelemek olmuştur. İlk olarak, mevcut örnekteki verilerde eksiklik olması durumunda, çok değişkenli bir normal dağılımın parametrelerinin etkin tahmin edicilerini elde etmek için kullanılan bazı metotlar verilmiştir. Sonra, en çok olabilirlik tahmin edicileri verilmiş ve ayrıca sayısal örnekler ile konu açıklanmıştır. Bu tahmin edicilerin örnekleme varyansları ve kovaryansları sunulmuştur. Ayrıca, bu varyans ve kovaryansların etkinliğinin verilerin eksiklik oranı ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiye bağlı olduğu gösterilmiştir. Değişik metotlarla elde edilmiş tahmin edicilerin kavuşmaz (asymptotic) varyansları ile karşılaştırılmıştır. Uygulama kısmında ise, Mallow 'un Cp istatistiği ile eksiklik oranı arasındaki ilişki incelenmiş ve elde edilen bazı sonuçlar verilmiştir. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Danışman 406.01.01 Regresyon analizi, Eksik veri, Kayıp değerler, Cp 63 Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
(M.Sc. Thesis) Tuncer İNALKAÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT The purpose of this study is to examine how we can perform a regression analysis in the presence of missing observations. Firstly, we gave some methods used for obtaining efficient estimators for the parameters of a normal multivariate population when the available sample data are incomplete. Then, formulas for the maximum likelihood estimators are given and also illustrated by numerical examples. The derived sampling variances and covariances of this estimators are introduced. Also, it is given that the efficiency of them depends on the correlation among the independent variables as well as the proportion of incompleteness. The asymptotic variances of these estimators that obtained by various methods are compared with each other. In the application, the relation between Mallow's Cp statistics and the proportion of incompleteness is examined and some results are given. Science Code Key words Page number Adviser 406.01.01 Regression Analysis, Incomplete data, Missing values, Cp 63 Prof. Dr. Soner GÖNEN