Uzman sistemler ile sera kontrolü
Greenhouse controled with expert system
- Tez No: 68008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
UZMAN SİSTEMLER İLE SERA KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay AYDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, sera iklimlendirmesini kontrol etmek için kural tabanlı bir uzman sistem geliştirilmiştir. Bu amaca ulaşmak için, bitkilerin ihtiyaçlarını içeren bir bilgi tabanı oluşturulmuştur. Bu ihtiyaçlar arasındaki* ilişkiler kullanılarak bir kural tabanı oluşturulmuştur. Sera iklimlendirmesini etkileyen iç faktörler (nem, sıcaklık, ışık vb.), referans değerlerine göre içeriden alınan giriş değerlerinden meydana getirilen çıkışlar kullanılarak uygunlaştırılmıştır. Sistem, işlemlerin sonuçlarını sistemin ürettiği -iki farklı form halinde sunar: Birincisi, ısıtma gibi iklimlendirme kontrol donanımlarına aç/kapat anahtarlama metodlarından birisi ile bilgisayarın çıkış portundan kontrol sinyali yollanmasıdır. ikincisi, kullanıcıya sistem donanımının durumunun bilgisayar ekranındaki bölümlerde simülasyonunun gösterilmesidir. Bilim Kodu..: 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Uzman sistem, kontrol, seraların kontrolü Sayfa Adedi :62 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
GREENHOUSE CONTROLED WITH EXPERT SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Tuncay AYDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT v In this study, a rule based expert system has been developed to control the climate of the greenhouses. To achieve this, a knowledge base containing the requirements of the plants has been formed. The cross relationship between these requirements has been used to form a rule base. The reference values corresponding to the internal factors (i.e. the humidity, temperature, lighting etc.) effecting the climate of the greenhouse have been used to produce outputs against the input values taken from inside. As a result of questioning the system the answers taken from the system are used in two different forms: Firstly, the climate controlling equipment such as a heater is either switched on or off via the circuits connected to the computer's output port. Secondly, the user is allowed to see the situation of these units on the computer screen. Science Code : 626.06.01 Key Words : Expert systems, control, greenhouses control Page number : 62 Adviser : Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU