Vokal kord travmaları sonrası kollajen nanofiber sprey kullanımının kord iyileşmesinde erken dönem etkileri
Effects of hyaluronic acid-collagen nanofibers on early wound healing in vocal cord trauma
- Tez No: 680078
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ FUAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Vokal kordlara uygulanan mikrocerrahi işlemlerinden sonra yetersiz ses kalitesinin oluşmasında vokal kord skarlaşması en önemli sebeptir. Fonocerrahi sonrası ses kalitesinin bozulmaması için mukoza dokusundaki iyileşmenin optimum düzeyde olması gereklidir. Kollajen nanofiberin yara iyileşmesindeki etkisi daha önce orodental mukozal travmalarda ve basıya bağlı lezyonları olan hastalarda denenmiştir. Yara iyileşmesini hızlandırdığı, skar dokusu gelişimini azalttığı izlenmiştir. Bu çalışmada da HA-kollajen nanofiberin cerrahi travma sonrası vokal kordlardaki iyileşme üzerinde etkinliği histolojik olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 12 adet Yeni Zelanda tipi beyaz tavşanın 6 'sı deney 6 'sı kontrol grubu olarak kullanıldı. Tavşanlara 35 mg/kg ketamin hidroklorid ve 5mg/kg xylazine hidroklorid intramuskuler enjeksiyonla verilip tavşanlar sedatize edildi. Sıfır derece endoskopla girilip; ay bıçak yardımıyla 6 adet deney grubu tavşanın vokal kordu lasere edildi. Deney grubu hayvanlardaki travmatik dokuya 1. 08 mg/75 ml 'lık topikal Gelfix ® sprey ard arda üç gün topikal uygulandı. 6 adet kontrol grubuna da aynı injuri yapılıp sonrasında % 0. 9 luk salin solüsyonu üç gün ard arda uygulandı. Ardından erken dönem 7 ve 21. günlerde üçer adet deney üçer adet kontrol grubundan tavşanlar sakrifiye edilip larenks spesmenlerinden vokal kordları disseke edildi. Yirmi birinci günde kalan 3 adet kontrol 3 adet deney grubundan olan tavşan da sakrifiye edildi. Bulgular: Her iki grubun 7. ve 21. günlerdeki spesmenlerinin granülasyon ve skar dokusu oluşumu açısından farklılık olup olmadığı incelendi. Tüm vokal kord spesimenleri %10'luk formaldehit çözeltisinde fikse edilerek, ışık mikroskobunda vokal kordlardaki muhtemel histopatolojik değişiklikler açısından Hematoksilen Eozin, Von Gieson's, Masson trichome boyamalarıyla ve elektron mikroskobu altında incelendi. Deney grubundaki tavşanların vokal kordundaki epitel dağılımı, enflamasyon miktarı, granülasyon dokusu,hücre yapılarının gelişimi, fibroblast ve kollajen gelişimi,kollajen dokusu kalınlık ölçümü kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Yedinci gün ve 21. günde deney ve kontrol grubundaki vokal kordlarda istatistiksel olarak fibroblast ve kollajen yüzdelerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmazken (p=0. 20, p=0. 41),kollajen çaplarının deney grubunda daha küçük olduğu gözlendi. (p < 0. 05). Kollajen çaplarının deney grubunda kontrol grubuna göre daha az bulunması da yara iyileşme sürecinde skar dokusunun daha az geliştiğini yaranın sağlıklı doku formasyonuna daha yakın iyileştiğini gösterir. Sonuç: Vokal kord skarlaşması travma, cerrahi, post radyoterapi veya enflamasyon gibi bir çok farklı etiyolojiye bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerle vokal kordda lamina propria tabakası travma sonrasında fibrozise bağlı olarak kalınlaşır ve kordun viskoelastikiyetini bozar. Vokal korda oluşturulan injuri sonrasında kullanılan ha-kollajen nanofiberin, kollajen fibrillerin çapında azalmaya sebep olduğu ve bu azalmanın geç dönemde daha belirgin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Abstract Background: Vocal cord scarring is the most crucial obstacle in voice quality after surgery. This study aimed to evaluate the effectiveness of hyaluronic acid (HA)-collagen nanofibers on the healing of vocal cords after surgical trauma. Method: Right vocal cords of 12 New Zealand white rabbits were traumatized, and the experimental group was received 1.08 mg/75 ml topical HA-collagen nanofiber (Gelfix® spray) for 3 days. Three animals in each group were sacrificed on the 7th day, and the remaining of the animals were sacrificed on the 21st day. The laryngeal specimens in the experimental and control groups were examined histopathologically. Result: The 7th-day H&E staining evaluation revealed pink, dense, and thin collagen fibers. Besides, the collagen content was scattered and irregular in the experimental group. The 21st-day assessment showed that the collagen bundles in the granulation tissue were almost with the same formation in both of the groups. Masson Trichrome staining on the 7th day of the study showed that the collagen fiber bundles were less frequent in the control group than the experimental group. The 7th-day Van Gieson staining analysis showed that the pattern of reticular fibers was more regular with the parallel formation in the experimental group than the control group. Conclusion: HA-collagen nanofiber can be used in diseases that impair voice quality due to the thickening of the lamina propria layer in the vocal cord and impaired viscoelasticity due to fibrosis after tissue trauma.