Turizm sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinin kurumsallaşma potansiyelleri: Antalya örneği
Institutionalization potential of family businesses operating in the tourism sector Example of Antalya
  1. Tez No: 680080
  2. Yazar: SABİHA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aile işletmeleri hem ülkemiz hem de dünya ekonomisinde büyük öneme sahiptir. Ülkemizde işletmelerin %95 inin aile işletmesi olduğu bilinmektedir. Hem dünya hem de ülkemiz ekonomisindeki yeri yadsınamaz olan aile işletmelerinin, ciddi bir istihdam sağladığı da görülmektedir. Aile işletmelerinin büyümesi, koordinasyonu ve yönetimsel süreçleri oldukça önemli adımlardır. Kurumsallaşma, aile işletmelerinin sürdürülebilirliği için kaçınılmaz bir durumdur. Belirli büyüklüğe ulaşan ve kurumsallaşamayan aile işletmeleri yok olmaya mahkumdur. Yapılan araştırmalarda aile işletmelerinin yok olmasındaki en büyük sebebin kurumsallaşma soruları olduğu görülmüştür. Aile işletmeleri, stratejik olarak doğru ve güçlü adımlar atarak, sürekli değişen dünya dinamiklerine ayak uydurmak zorundadır. Büyük emekler verilerek kurulan ve zor koşullarda yaşatılmaya çalışılan bu yapıların yok olması, hem manevi olarak hem de ekonomik olarak büyük kayıp oluşturmaktadır. Bu çalışmada Antalya ilinde turizm sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinin kurumsallaşma potansiyelleri ve bununla ilgili sorunlar saptanmaya çalışılmakta ve bu sorunlarla ilgili çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma alanı olarak Antalya'nın seçilmesinin temel nedeni; ilin mevcut turistik potansiyelinin yüksek oluşudur. Bunların yanı sıra, her geçen yıl şehre gelen yerli ve yabancı turist sayısındaki artış, Antalya için bu kapsamdaki çalışmaların çok daha fazla yapılmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family businesses are recognized as important and dynamic participants not only in our country's economy but also in the world economy. It is known that 95% of businesses in our country consist of family businesses. It is obvious that family businesses, whose crucial role in the world economy is undeniable, provide serious employment. Therefore, the growth, coordination, and management processes can be considered as very important steps of family businesses. Institutionalization is also an inevitable situation for the sustainability of family businesses. Accordingly, family businesses that reach a certain volume and cannot be institutionalized are doomed to disappear. Recent researches have proven that the underlying reason for the disappearance of family businesses is institutionalization problems whereas family businesses have to keep up with the ever-changing world dynamics by taking strategically correct and strong steps. The disappearance of these businesses, that are established with great efforts and try to survive in many difficult conditions, creates a great loss both morally and economically. This study aims to determine the institutionalization potentials and related problems in family businesses operating in the tourism sector in Antalya and to offer solutions. The current high touristic potential of the city is the main reason for choosing Antalya as a field of study. In addition to that, the increase in the number of local and foreign tourists makes it necessary to do more studies in this context for Antalya.