Aile işletmelerinde kurumsallaşmaya verilen önem ve turizm sektöründeki konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma (Alanya ve Eskişehir örneği)
Importance of corporation in family companies and a research on hospitality business in tourism sector(example of Alanya and Eskişehir)
  1. Tez No: 188863
  2. Yazar: İBRAHİM ALKARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin %95'ini aile işletmelerioluşturmaktadır. Aile işletmelerinin başarılı yönetimi ve bu işletmelerin geleceknesillere başarılı bir şekilde devredilmesi özellikle ülke ekonomisine olumlu katkılarınedeniyle çok önemlidir. Aile işletmelerinin başarılı yönetilmesi ve varlığınısürdürebilmesinde ise kurumsallaşma olgusu giderek ön plana çıkmaktadır.Araştırmanın amacı, turizm sektöründe konaklama hizmeti sunan aileişletmelerinin kurumsallaşma konusuna verdikleri önemi ortaya koymaktır. Buaçıdan araştırma mevcut durumu ortaya koyucu yani keşfedici bir araştırmadır.Araştırmanın kapsamını turizm sektöründe Eskişehir ve Alanya bölgesindekikonaklama hizmeti sunan aile işletmeleri oluşturmaktadır. Bu işletmelerinyöneticilerine kurumsallaşma konusunda bir anket uygulanarak, konuya verdikleriönem tespit edilmiştir. Aynı zamanda Eskişehir ve Alanya bölgesindeki konaklamaişletmelerinin kurumsallaşma konusuna verdikleri önem arasında istatistiksel olarakbir farkın olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma sonucunda genel olarak hem Alanya hem de Eskişehir bölgesindekikatılımcıların kurumsallaşmaya önem verme eğiliminde olduğu tespit edilmiştir.Araştırmanın son bölümünde ?t? testi analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
%95 of the companies in our country have been run by family companies.Because of their positive economic effects to our country?s economy, familycompanies? management issues and successfully - turning to next generation issuesare very important. In the subject of successfully management of the familycompanies and stability, the concept of corporation has become a matter of primaryimportance.The goal of this research is to define the importance of corporation issue infamily companies which have been serving in tourism sector. So that, this is aresearch that defines and determines the present situation. Extent of the researchhas been made of by the the family companies which have been serving in Alanyaand Eskişehir. By practicing a poll to the managers of those companies which isabout the corporation subject, it has been determined the importance of corporationissue for the managers. And it has also been researched whether there is anistatistically difference between Alanya and Eskişehir companies? manager -thoughts about the importance of coporation issue or not.At the end of the research, it has been observed that both Alanya andEskişehir?s managers have been determined that they support the corporation issue infamily companies which take place in tourism sector. In the last chapter of theresearch independent ?t? test was used to analyse the data.