Turizm sektöründe kadın çalışan olmak: Toplumsal cinsiyet ve endüstriyel sosyal hizmet bağlamında bir değerlendirme
Being a female worker in the tourism sector: An assessment in the context of gender and industrial social work
  1. Tez No: 942836
  2. Yazar: NEVİN KÜLAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Turizm, Social Work, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu araştırmanın amacı; turizm sektöründeki otel işletmelerinde farklı bölüm ve pozisyonlarda çalışan kadınların iş ve aile yaşamında karşılaştığı sorunları belirlemek, deneyimledikleri sorunları toplumsal cinsiyet bakış açısı ve endüstriyel sosyal hizmet bağlamında değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, kartopu yöntemi kullanılarak Muğla ilinde turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinde, farklı pozisyonlarda çalışan 20 kadın ile araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış form ile derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları otellerde çalışan kadınların işyerinde deneyimledikleri sorunlar, iş yaşamında deneyimlenen sorunların aile yaşamına yansımaları, aile yaşamında deneyimlenen sorunların iş yaşamına yansımaları ve çözüm önerileri olmak üzere olmak üzere dört tema altında ele alınmıştır. Kadınların işyerinde deneyimlediği sorunlara ayrı bir başlık altında yer verilmiştir. Diğer başlıklarda ise iş yaşamında deneyimlenen sorunların kadınların; özel yaşamı, duygusal, ebeveyn-çocuk ve kök ailesi ile olan ilişkisine etkileri ve aile yaşamında; duygusal, ebeveyn-çocuk, kök aile ve eş/partner ailesi ile yaşanan sorunların iş yaşamına etkileri şeklinde ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Turizm sektöründe çalışan kadınların çözüm önerileri ise toplumsal bakış açısı, turizm sektörü ve otel işletmelerinin insana yakışır iş kapsamında iyileştirilmesi, otel işletmelerinde endüstriyel sosyal hizmet birimlerinin oluşturulması kapsamında değerlendirilmiştir. Son olarak turizm sektöründe çalışan kadınların sorun ve gereksinimlerine yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Endüstriyel sosyal hizmet birimlerinin ve uygulamalarının turizm sektörü ve otel işletmelerinde kadın çalışanların işyerinde deneyimlediği sorunların çözümünde, çalışanların çalışma koşullarının insana yakışır iş kapsamında ele alınmasında, iş ve aile yaşamında deneyimledikleri, birbirlerini etkileyen sorunların çözümünde önemli ve etkili olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems encountered by women working in different departments and positions in hotel businesses in the tourism sector in work and family life, and to evaluate the problems they experience in the context of gender perspective and industrial social work. Qualitative research method was used in the study. The present study utilises the research method of employing a snowball approach in order to investigate the utilisation of the tourism industry in Muğla province, with a particular focus on the hotels in this region. A total of 20 female participants were recruited to take part in the study. The semi-structured interview schedule was developed by the researcher. The interviews were conducted in order to gain in-depth insights. The findings of the research are discussed under four themes: the problems experienced by women working in hotels at the workplace, the reflections of the problems experienced in business life on family life, the reflections of the problems experienced in family life on business life and suggestions for solutions. The problems experienced by women at the workplace are included under a separate heading. The effects of the problems experienced in business life on women's private life, romantic relationships, relationships with parents/children and family of origin, and the effects of the problems experienced in family life, romantic relationships, relationships with parents/children, family of origin and spouse/partner family on business life were evaluated in detail. The solution suggestions of women working in the tourism sector were evaluated within the scope of social perspective, improvement of the tourism sector and hotel businesses within the scope of decent work, and the establishment of industrial social service units in hotels. Finally, solution suggestions for the problems and needs of women working in the tourism sector are included. It is evaluated that industrial social service units and practices will be important and effective in solving the problems experienced by women employees in the tourism sector and hotel businesses, in addressing the working conditions of employees within the scope of decent work, and in solving the problems they experience in work and family life, which affect each other.