Uluslararası bir halkla ilişkiler uygulaması olarak Türkiye'nin kamu diplomasisi sürecinde etnospor kullanımı: 'Dünya Etnospor Konfederasyonu' vaka analizi
The use of ethnosports in Turkey's public diplomacy process as an international public relations practice: World Ethnosport Confederation case analysis
  1. Tez No: 680095
  2. Yazar: GULSARA AKİMKANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünyanın sürekli değişen jeopolitik resmi bağlamında, ulusal çıkarları gerçekleştirmek için etkili bir araç olarak olumlu bir devlet imajı oluşturma konusu giderek daha önemli hale geliyor. Modern çağda, en gelişmiş ülkeler bile ulusal çıkarlarını yalnızca askeri-politik ve ekonomik güçlerini konumlandırarak veya kullanarak gerçekleştiremezler. Devletlerin ulusal çıkarlarını desteklemenin ve dünya arenasında etki alanını genişletmenin yeni yolları daha önemli hale geliyor. Kamu diplomasisi, bu hedeflere ulaşmak için etkili bir araç olarak hareket eder. Son yıllarda, kamu diplomasisine olan ilgi yalnızca bilimsel kavramlar çerçevesinde değil, aynı zamanda siyasi figürler, politikacılar, gazeteciler ve halk arasında da artmıştır. Bugün, küresel lider konumunda olduklarını iddia eden ülkeler, kamu diplomasisi araçlarına özel önem veriyorlar. Son on yılda Türkiye'nin kamu diplomasisinde ve yumuşak gücünde bir artış görülmektedir. Ülke, yabancı toplumlarla etkileşime daha fazla önem vermeye başladı. Özellikle Türkiye Orta Asya ile işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Çalışmada kamu diplomasisi kavramı, kamu diplomasisinde yeni dönem, kamu diplomasisinin temel yaklaşımları, farklı disiplinler bağlamında kamu diplomasisinin açıklanması, kamu diplomasisi çeşitleri ve aktörleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmada spor diplomasisine de önem verilmiştir. Spor diplomasisinin kavramsal çerçevesi, araçları ve kavramın iki yarısı açıklanmıştır. Bununla birlikte Türkiye'nin Orta Asya ülkeleri ile olan ilişkisine, bölgedeki her ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel alanlarına analizi yapılımıştır. Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun tanıtımı ve Orta Asya ülkelerinde ne gibi faaliyetler yürüttüğü incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan araştırmada kullanılan yöntemler sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun spor diplomasisi uygulamaları ve etnospor politikaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'nin etkili bir spor diplomasisi yürütüp yürütemediği üzerinde durularak, sonuçlar doğrultusunda oluşturulan bazı görüş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of the constantly changing geopolitical picture of the world, the issue of forming a positive image of the state as an effective tool for the realisation of national interests is becoming increasingly significant. In the modern era, even the most advanced countries cannot realize their national interests solely by positioning or using their military-political and economic power (traditional power). New ways of promoting the national interests and expanding the sphere of influence on the world stage are becoming more important. Public diplomacy is considered as one of the effective tool for achieving national interests and expanding the sphere of influence on the world stage. Over the last years, interest in public diplomacy has grown not only within the framework of scientific concepts, but in politics, politicians, journalists and the public as well. In our days, countries who claim to be global leaders put special emphasis on their public diplomacy tools. Over the past decade, there has been an increase in Turkey's public diplomacy and soft power. The country pays more attention to interaction with Central Asian countries. The study examined the Concept of public diplomacy, a new era in public diplomacy, the main approaches to public diplomacy, the disclosure of public diplomacy in the context of various disciplines, varieties and subjects of public diplomacy. The study also focused on sports diplomacy, its tools and two halves of the concept are described. However, in analysis of Turkey's relations with the Central Asian countries the political, economic and socio-cultural areas of each country was conducted. The representation of the World Confederation of Ethnosport and activities conducted in the countries of Central Asia. In the conclusion part, in line with the information obtained as a result of the methods used in the research, the sports diplomacy practices and the ethnosport policies of the World Ethnosport Confederation have been tried to be presented. Also attention is paid to the effectiveness of Turkey's sports diplomacy and the place has been given to some opinions and suggestions on the results generated.