Seyahat motivasyonlarının ziyaretçi memnuniyeti ve davranışsal niyetler üzerine etkisi: Kültür amaçlı seyahat eden yerli turistler üzerine bir araştırma
The effect of travel motivations on visitor satisfaction and behavioral intentions: A research on domestic tourists traveling for cultural purposes
- Tez No: 680104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma yerli kültür turistlerinin seyahat motivasyonlarının, ziyaretçi memnuniyeti ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini belirlemek ve demografik faktörlere göre seyahat motivasyonlarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma UNESCO Dünya Miras listesine 2012 yılında dünya miras alanı olarak dahil edilen Konya Çatalhöyük Neolitik Kentini ziyaret eden yerli kültür turistleriyle Covid-19 sebebiyle online platform üzerinden 387 kişiyle yapılan anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve oluşturulan hipotezler t ve ANOVA testleri ve basit doğrusal regresyon analizi ile ölçülmüştür. Araştırma sonucunda yerli kültür turistlerinin itici seyahat motivasyonları ile seyahat memnuniyetleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ancak çekici seyahat motivasyonları ile ziyaretçi memnuniyeti arasında herhangi bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, yerli kültür turistlerinin hem seyahat motivasyonlarının hem ziyaretçi memnuniyetinin davranışsal niyetleri üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bireylerin seyahat motivasyonlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçları ışığında ilgili alanda çalışan akademisyenlere, Konya Çatalhöyük kültür destinasyonu ile diğer kültür destinasyonlarının yönetim örgütlerine öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of local cultural tourists travel motivation on visitor satisfaction and behavioral intentions and to reveal whether travel motivations differ significantly according to demographic factors. The research was carried out with 384 people on the online platform due to Covid-19, with local cultural tourists visiting Konya Çatalhöyük Neolithic City, which was included in the UNESCO World Heritage list as a world heritage site in 2012. The data obtained from the research and the hypotheses created were measured by t and ANOVA tests and simple linear regression analysis. In the result of the research a positively significant relationship was determined between the driving motivations of local cultural tourists and their travel satisfaction, but it was concluded that there was no effect between attractive travel motivations and travel satisfaction. In addition, it has been determined that both travel motivation and visitor satisfaction of local cultural tourists have a significant positive effect on their behavioral intentions. In addition, it was concluded that individuals motivation to travel differ according to their demographic characteristics. In the light of the results of the study, suggestions were developed for academicians working in the relevant field, Konya Çatalhöyük cultural destination and management organizations of other cultural destinations.