Türk hukukunda karakter ürünleştirmesi
Character merchandising in Turkish law
  1. Tez No: 680103
  2. Yazar: UMUT CAN TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AYŞE BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Karakter ürünleştirmesinin sıklıkla kullanılan bir pazarlama yöntemi haline gelmesi ile birlikte popüler dizi, film veya çizgi romanlardan tanıdığımız karakterler, çevremizdeki birçok ürünün üzerinde yer almaya başlamıştır. Mevzuatta doğrudan bir karşılığı olmayan karakter ürünleştirmesinin fikri mülkiyet hukuku çatısı altında korunacağı kabul edilmektedir. Buna göre karakterler, eser, marka veya tasarıma ilişkin hükümlere göre korunabileceklerdir. Dolayısıyla karakterler üzerindeki tasarruflar da yine aynı hükümlere uygun olarak yapılacaktır. Bu çalışmada, öğretideki görüşler ve uygulamadaki yansımaları ile birlikte karakter ürünleştirmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of character merchandising, the characters we know from the popular TV series, movies or comic books have begun to appear on many products around us. It is acknowledged that character merchandising is protected under the umbrella of intellectual property law. The characters can be preserved under the provisions of copyright, trademarks and industrial designs regulations. Therefore, the disposals on the characters will made in accordance with the same provisions. In this study, character merchandising will be examined in detail, in accordance with relevant doctrine and jurisprudence.