Çevre yönetimi uygulamalarının çalışanların kurumsal itibar algısına etkisi: Ulusal zincir otel çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of environmental management practice on employees' perception of corporate reputation: A study on national chain hotel employees
  1. Tez No: 680127
  2. Yazar: MERİÇ GÜRCAN ERTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SEVAL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ulusal zincir otellerin çevre yönetimi faaliyetlerinin çalışanların kurumsal itibar algısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda on yedi farklı ulusal zincir otel markasının Antalya ve Muğla il sınırları içerisinde faaliyet gösteren otuz üç farklı resort otel işletmesinde 502 çalışana ulaşılmış ve anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ve Muğla il sınırları içerisinde faaliyet gösteren beş yıldızlı ulusal zincir niteliği taşıyan otel işletmesi çalışanlarının oluşturması nedeniyle, örneklemin hesaplanmasında Yamane (2001), örneklem formülü kullanılmıştır. Elde edilen veriler, hipotez testleri sürecinde SPSS (paket istatistik) programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Her iki ölçek için geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılarak model geçerliliğini test etmek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış akabinde hipotez testleri için yol analizi yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre; çevre uygulamaları ölçeğine ait enerji/su tasarrufu ve geri dönüşüm boyutunun algılanan kurumsal itibar envanteri ölçeğine ait yönetim kalitesi ve güvenirlilik boyutu ile ürün/hizmet ve farklılık boyutlarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çevre uygulamaları ölçeğine ait genel çevre bilinci boyutunun algılanan kurumsal itibar envanteri ölçeğine ait yönetim kalitesi ve güvenirlilik boyutu ile ürün/hizmet ve farklılık boyutları üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çevre uygulamaları ölçeğine ait görsel dış çevre boyutunun kurumsal itibar envanteri ölçeğine ait yönetim kalitesi ve güvenirlilik boyutu ile ürün/hizmet ve farklılık boyutları üzerinde pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of environmental management activities of national chain hotels on employees ' perception of corporate reputation was examined. In this context, 502 employees were reached and surveyed in thirty-three different resort hotel enterprises operating within the borders of Antalya and Muğla provinces of seventeen different national chain hotel brands. Yamane (2001), the sample formula was used to calculate the sample, as the universe of the study was created by employees of the hotel business, which is a five-star national chain operating within the borders of Antalya and Muğla provinces. The data obtained were analyzed and interpreted using the SPSS (packet Statistics) program during the hypothesis testing process. For both scales, validity and reliability analyses were performed and explanatory and confirmatory factor analysis was applied to test the validity of the model, and then path analysis was performed for hypothesis tests. According to the results, it was determined that the energy/water conservation and recycling dimension of the environmental practices scale positively affects the management quality and reliability dimension of the perceived corporate reputation inventory scale and the product/service and difference dimensions. It has been found that the overall environmental awareness dimension of the environmental practices scale has a positive effect on the management quality and reliability dimension of the perceived corporate reputation inventory scale, as well as the product/service and difference dimensions. It has been determined that the visual external environmental dimension of the environmental practices scale has a positive effect on the management quality and reliability dimension of the corporate reputation inventory scale and the product/service and difference dimensions.