Üniversite öğrencilerinde teknolojik cihaz kullanımının fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kompozisyonuna etkisinin incelenmesi
Investi̇gati̇on of the effect of technogical device usage on physical activity level and body composition in university students
  1. Tez No: 680136
  2. Yazar: CEYLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ, DOÇ. DR. AKAN BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinde teknolojik cihaz kullanımının, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kompozisyonuna etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenim gören 466 kadın, 434 erkek öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında Tekkurşun ve ark. tarafından 2018 de geliştirilen ve güvenirlik, geçerliliği yapılan Fiziksel Aktiviteye Katılım ve Motivasyon anketi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin fiziksel aktiviteleri günlük adımsayar (pedometre) ile ölçülerek belirlenmiştir. Vücut kompozisyonlarını belirlemek amacıyla bioelektirik impedans aletiyle yağ oranları ölçülmüştür, boy ve kilo ölçümlerinden yararlanılarak vücut kitle indeksi (kg/boy2) hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS IBM SPSS23.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiki işlem olarak araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek için Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Testi ve Spearman Korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre zayıf öğrenci oranı %16,4 normal %74,2 fazla kilolu öğrenci oranı ise %16,4 olarak saptanmıştır. Katılımcıların hafta içi-hafta sonu televizyon izleme süresine, izlenen televizyon programı değişkenine, bilgisayar ve akıllı telefon başında geçirdikleri süre, teknolojik cihaz kullanma amaçlarına göre fiziksel aktivitelere katılım motivasyonu düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.(p0.05) Buna karşın sıra ortalamaları dikkate alındığında erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek şiddetli fiziksel aktivitelere katılım motivasyon düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; bilgisayar, televizyon ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazların uzun süre kullanımı fiziksel aktivite düzeyini ve vücut kompozisyonunu olumsuz etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effects of technology use on physical activity and body composition in Van Yüzüncü Yıl University students. The universe of the study is 466 female and 434 male students studying at Van Yüzüncü Yıl University. Top ranking of the database Tekkurşun et al. It should be conducted by 2018 the reliability and validated Physical Activity Participation and Motivation questionnaire used. The method of measuring physical activities included in the study with a daily pedometer (pedometer) was applied. Fatwas measured with a bioelectrical device to determine body measurements, body mass index (kg / height2) calculated using height and weight measurements. SPSS IBM SPSS23.0 package program used in the analysis of the data. Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Test and Spearman Correlation analysis used to test. According to the results of the studies, the rate of underweight students was 16.4%, normal, 74.2%, and overweight students were 16.4%. The level of motivation to participate in physical activities is significant according to the duration of watching television on weekdays and weekends, the variable of the television program watched, the time spent in front of the computer and smartphone, and the purpose of using technological devices. It determined that step activity according to BMI is higher among motivation to participate in physical activities according to activity status. There was no significant difference in the motivation to participate in physical activities according to the gender of the genders. (p> 0.05) It determined that the men in next row in the next row have a higher motivation level to participate in vigorous physical activities than women. As a result; Prolonged use of technological devices such as computers, televisions and smartphones are considered to negatively