Uzaktan eğitimde mobil bilişim aygıtlarının kullanımı
The using of mobile devices in distance education
  1. Tez No: 355580
  2. Yazar: AINA TAZHIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mobil teknolojilerde son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler göz önüne alındığında uzaktan eğitimde de mobil teknolojiler kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Artık uzaktan eğitim, mobil cihazlar üzerinden yapılır hale gelmiştir. Uzaktan eğitim sistemlerinde, mobil bilişim aygıtları için öğrenme ortamlarının ve etkinliklerin geliştirilmesi ve gelecekte daha da yaygın kullanılabilir hale gelmesi için, öğrenme ortamları içerisinde yer alan öğrencilerin mobil cihazları kullanımına karşı tutumlarının, öğrenim aracı olarak mobil cihazları kullanma durumlarının, kullanmaya ilişkin istekli olma durumlarının ve bakış açılarının belirlenmesi yararlı olacağı düşüncesiyle bu çalışma yapılmıştır. Çalışma, Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP uzaktan eğitim programlarının önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, Gazi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu önlisans ve Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü yüksek lisans öğrencilerine uygulanan anket sonucunda elde edilen 1165 yanıt sayısı üzerinden yapılmıştır. Geliştirilen ölçek,“temel mobil cihaz kullanımına ilişkin tutum”ve“mobil cihazların eğitimde kullanımına ilişkin tutum”faktörlerinden oluşmaktadır. Ölçek, öğrencilerin mobil cihaz kullanmaya yönelik tutumunun %69,9'unu ölçebilmektedir. İki faktör de dikkate alındığında öğrencilerin mobil cihazların kullanımına ilişkin ifadelere katılım düzeyinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Ölçeğin, yaş, cinsiyet, eğitim görülen üniversite ve program, sahip olunan mobil cihaz sayısı gibi bağımsız değişkenlere göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada, öğrencilerin uzaktan eğitim alma sırasında mobil cihazları kullanırken yaşadıkları en önemli problemlere de yer verilmiştir. Yaşanan sorunlar arasında %58,5'lik oran ile mobil cihaz kaynaklı sorunlar, %50,7'lik oran ile ağ ile ilgili sorunlar ve %42,4'lük oran ile uzaktan eğitim uygulamaları ile ilgili sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Genel olarak, uzaktan eğitimde mobil cihazları kullanma konusunda öğrencilerin toplam görüşünün %89 oran ile olumlu görüşler, %3'ü olumsuz ve %8'i fark etmediği yönünde görüşleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of mobile technology have progressed profoundly in recent years. Taking these progresses into consideration, the mobile technology is also widely utilized in distance education. Distance education began to be realized through mobile technology anymore. The purpose of this study is to find out distance education students' attitudes toward the use of mobile devices; the conditions of the use of mobile devices as learning tools; conditions of willingness to use them; and their point of views for development of appropriate learning environments and activities for mobile devices as learning tools in distance education systems in future. This study was carried on 1165 valid answers obtained from a questionnaire from students, who study in distance education programs of Ahmet Yesevi University TÜRTEP, Vocational High School of Gazi University and Institute of Informatics of Gazi University. Developed attitude scale consists of two factors as“The attitude toward the general using of mobile devices”and“The attitude toward the use of mobile devices in education”. The total variance that can be measured by the scale is 69,9. The overall opinions of the students regarding the use of mobile devices in distance education were found quite positive. It has also been determined that there is significant difference in terms of independent variables of age, gender, university and program studied, the number of mobile devices owned. The study was also concerned with the students' opinions about the most important problems in using mobile devices in their distance education process. According to the results, 58.5% of these problems are related to mobile device issues, % 50.7 of problems are network-related issues and 42.4% of problems were experiencing with the distance education applications. In general, 89% of distance education students have positive opinions for using their mobile devices as learning tools in distance education, 3% of students have negative opinions and 8% of students do not care of this point.