10-12 yaş grubu çocuklarda badminton eğitiminin eurofit test bataryası ile değerlendirilmesi
Evaluation of badminton education in 10-12 years old children with eurofit test battery
- Tez No: 680147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 hafta süre ile uygulanan badminton temel eğitim programının 10-12 yaş grubu kız çocukların biyomotor özellikleri üzerine etkilerini Eurofit test bataryası ile değerlendirmektir. Araştırma, Konya ilinde Gençlik ve spor İl Müdürlüğü bünyesinde badminton eğitim programında yer alan 10-12 yaş grubu aralığındaki kız öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, gerçek deneme modellerinden ön test – son test kontrol gruplu model olarak desenlenmiştir. Araştırma deseninde, bağımlı değişken 10- 12 yaş grubu kız çocukların biyomotor özellikleri iken bağımsız değişken ise haftada 3 gün ve 8 hafta süre ile uygulanan badminton temel eğitim programıdır. Araştırmaya badmintonu antrenman grubu (deney; n=18) ve çalışma süresince herhangi bir spor eğitim programına katılmayan kontrol grubundan (n=15) oluşan toplam 33 kız öğrenci katılmıştır. Araştırmanın süresi 8 hafta ve haftada 3 gün olarak planlanma yapılarak tamamlanmıştır. Uygulama grubuna haftada 3 gün boyunca 10 dakikası ısınma olmak üzere 60 dakika süre ile badminton temel eğitim programı uygulanmıştır. Badminton eğitimi öncesi ve sonrasında katılımcıların biyomotor özelliklerini değerlendirmek için Eurofit Test Bataryası ile test ve ölçümler gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki katılımcıların ön testleri 2020 yılı Ocak ayının ilk haftası ve son test ölçümleri de 2020 yılının Mart ayı ilk haftasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Minimum, maksimum, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak verilmiştir. Uygulama ve kontrol grubu katılımcılarının grup içi ön test ve son test ortalama değerleri arasındaki farklılığın tespiti“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ile deney ve kontrol grupları ortalama değerler arasındaki farkların tespiti ise“Mann-Whitney U Testi”ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of the 8-week badminton basic training program on the biomotor characteristics of 10-12 age group girls with the Eurofit test battery. The research was carried out on female students between the ages of 10 and 12 who are in the badminton training program within the Youth and Sports Provincial Directorate in Konya. The research was designed as a pretest-posttest control group model, which is one of the real experimental models. In the research design, the dependent variable is the biomotor characteristics of girls aged 10-12 years. The independent variable is the badminton basic training program applied 3 days a week for 8 weeks. A total of 33 female students, consisting of the badminton training group (experiment; n=18) and the control group (n=15), who did not participate in any sports training program during the study, participated in the study. The duration of the study was completed by planning as 8 weeks and 3 days a week. The badminton basic training program was applied to the application group 3 days a week for 60 minutes, 10 minutes of which were warm-up. Tests and measurements were carried out with the Eurofit Test Battery to evaluate the biomotor characteristics of the participants before and after the badminton training. The pre-tests of the participants in the experiment and control groups were carried out in the first week of January 2020, and the post-test measurements were carried out in the first week of March 2020. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 24.0 program. Minimum, maximum, arithmetic mean and standard deviation values are calculated and given. The determination of the difference between the pre-test and post-test mean values of the participants in the application and control groups was analyzed with the“Wilcoxon Signed Ranks Test”, and the determination of the differences between the mean values of the experiment and control groups was analyzed with the“Mann-Whitney U Test”.