Uluslararası seyahatlerde destinasyon ve restoran seçiminin gıda güvenliği algısı açısından incelenmesi
Examination of destination and restaurant selection in international travel in terms of food safety perception
  1. Tez No: 680148
  2. Yazar: EKİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, turistlerin gıda güvenliği algısı ile uluslararası seyahatlerde restoran seçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca turistlerin gıda güvenliği algılarında belirleyici faktörler, uluslararası seyahatlerde turistlerin restoran seçimlerinde gıda güvenliği konusunda dikkat ettikleri faktörler, uluslararası destinasyon seçiminde dikkat edilen faktörler ve gıda güvenliği açısından uluslararası seyahatlerde tercih edilen ve/veya kaçınılan destinasyonlar araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni tercih edilmiş ve anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Anket çalışması, Antalya ilinde yaşayan ve turist olarak uluslararası seyahat deneyimi olan 332 katılımcı ile Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasından elde edilen verilerin ölçüm aralığının yapı geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş ve normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Buna göre anket sonuçları incelendiğinde, uluslararası seyahatlerde gıda güvenliği algısı ile restoran seçimi arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizine göre pozitif, anlamlı ve düşük bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Gıda güvenliği algısı ölçeğine yapılan frekans analizi sonucunda ifadelerin genellikle“katılmıyorum”cevabı etrafında şekillendiği belirlenmiştir. Uluslararası seyahatlerde restoran seçiminde gıda güvenliği açısından en çok“Gıdanın Duyusal Algısı”boyutunun etkili olduğu saptanmıştır. Gıda güvenliği endişesi bakımından destinasyon seçiminde katılımcıların en çok“Avrupa Ülkelerini”tercih ederken, kaçındıkları destinasyonun“Afrika Ülkeleri”olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan uluslararası destinasyon seçimlerinde en çok“Sağlık/Gıda Güvenliği”faktörünün etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, it was aimed to examine the relationship between tourists' perception of food safety and their restaurant selection in international travels. In addition, the determining factors in tourists' perceptions of food safety, the factors that tourists pay attention to in selecting restaurants in international travel, the factors considered in selecting international destinations, and the destinations selected and/or avoided in international travels in terms of food safety were investigated. A quantitative research design was selected in the study and data were collected by the questionnaire method. The survey was conducted face-to-face and online with 332 participants living in Antalya and having international travel experience as tourists between December 2020 and March 2021. The construct validity and reliability of the measurement range of the data obtained from the survey were tested and it was determined that they showed normal distribution. Accordingly, when the survey results were examined based on the correlation analysis conducted to determine whether there was a significant relationship between the perception of food safety in international travels and restaurant selection, it was determined that there was a positive, significant, and low-relationship. As a result of the frequency analysis performed on the food safety perception scale, it was determined that the responses were generally shaped around the answer“I do not agree”. It has been determined that the“Sensory Perception of Food”dimension was most effective in terms of food safety in choosing restaurants in international travels. In terms of food safety concerns, it was determined that while the participants mostly preferred“European Countries”in destination selection, the destination they avoided was“African Countries”. Also, it has been determined that the“Health/Food Safety”factor was the most effective in international destination selections.