Konut ediniminde nitelik denetimi
Quality control in house owning
- Tez No: 68016
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
KONUT EDİNİMİNDE NİTELİK DENETİMİ Göktürk GÜLTEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT -1997 ÖZET“Konut Sorunu”üzerine günümüzde bir çok kavram geliştirilmekte; politikalar ve ekonomik modeller üzerine projeler üretilmekte, kararlar alınmakta, yaptırımlar uygulamaya konulmakta ve uygulamalar yapılmaktadır. Ülkemizde de çözüm arayışları içinde orta ve alt gelir gruplarım kapsayan bu tür politikalar, ekonomik boyutları ile gündeme gelmekte, böylece kavram“Konut Edindirme”sorunu şekline dönüşmektedir. Tek boyutlu ve tanımlanan amacından sapmış olan üretimler sonucunda ürün biçim değiştirerek spekülatif ve ticari bir meta, bir yatıran aracı haline gelmektedir. Konut edinim sorunu, tez kapsamında; gereklilik ve yeterliliklerin irdelendiği“Uygunluk”kavramı ile ele alınmaktadır. Bu kavramda, yaşama dair gerekliliklerin (ekonomik, sosyal, kültürel, sağlık, estetik, psikolojik, biyolojik, teknik, vb...) örgütlü eylem alam olarak; programlama, tasarım, üretim ve kullanım alt süreçlerini içeren konut edinim sürecini kapsaması üzerinde durulmaktadır. Sistemler Yaklaşımı ve Performans Yaklaşımının örtüştüğü dinamik alanda oluşturulan yöntemde; amaçlanan ve tanımlanan uygunluk düzeyi ve sapma olasılıkları, kontrol listeleri, süreçler içi ve arası ilişkiler matrisleri ile denetlenmektedir. Bilişim, karar ve denetim mekanizmalarının örgütlenme yöntemi olarak önerildiği bu yöntemde, konut edinim sistemi kendini sürekli kontrol etmekte ve güncelleştirmektedir. Anahtar Kelimeler Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Konut, Konut Edinimi, Nitelik Denetimi 601.02.00 126 Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
Göktürk GÜLTEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY- 1997 ABSTRACT Today, a lot of concepts have been developed, projects produced on policies and economical models, decisions taken, sanctions taken into action and applications have been made on“Housing Problem”. Such policies, covering middle and low income groups, have come to discussion also in our country, within the content of seeking solution, then the concept has turned to the form of“House Owning”. As a result of productions, which are one dimensional and diverted from its defined objective, the product, changing its shape, becomes a means of speculation and a commercial material. The problem of house owning, within the scope of this thesis, has been taken into consideration with the concept of“Suitability”where necessity and sufficiency have been evaluated. Within this content, living requirements (economical, social, cultural, health, easthetics, psyhological, biological, technical, etc.) as an organized action area, have been emphasized to be covered within the process of house owning wich contains sub-processes of programming, design production and using. In the method developed within the dynamic area where Systems Approach and Performance Approach are covered, aimed and defined suitability level and diversion possibilities have been checked by means of control lists and inside and inter processes relation matrices. In this method, where knowledge, decision and control mechanisms have been proposed as an organization method, the house owning system is being continuously controlling and updating itself. Key Words Science Code Page Number Adviser House, House Owning, Quality Control 601.02.00 126 Prof. Dr. ZiyaUTKUTU? 11