Ebeveynlere verilen eğitimin çocukların dijital cihaz kullanma süresine ve uyku durumuna etkisi
The effect of parental education on children's digital device usage time and sleep state
  1. Tez No: 680174
  2. Yazar: MEHMET BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, 6 ay-2 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlere verilen eğitimin çocukların dijital cihaz kullanma süresi ve uyku durumuna etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön-test son-test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Van'da, bir Aile Sağlığı Merkezinde, Şubat 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında, yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, araştırma kriterine uyan ebeveynler (S=166) oluşturmuştur. Örneklem yöntemine gidilmemiş, evrenin tamamı ile çalışılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Dijital Cihaz Kullanım Formu ve Çocuk Uyku Formu ile elde edilmiştir. Yapılan ön çalışmada, ebeveynlerin ve çocuklarının dijital cihaz kullanma durumları belirlenmiştir. Bu veriler, soru formunu biçimlendirmiş ve Dijital Cihaz Kullanma Eğitiminin içeriğini oluşturmuştur. Veriler, SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Bütün ebeveynlerin hem televizyon hem de akıllı telefon kullandığı, bütün çocukların TV izlediği belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effect of the education given to parents with children between 6 months and 2 years of age, on the duration of digital device use and sleep status of children. Material and method: The study was carried out experimental with pre-test post-test control group. The study was conducted in a Family Health Center in Van, between February 2020 and May 2021. The universe of the study consisted of parents (N=166) who met the study criterias. The sampling method was not used and the whole universe was studied. The data were obtained through the Personal Information Form, Digital Device Usage Form and Child Sleep Form. In the pilot application, the use of digital devices by parents and their children was determined. These data formed the questionnaire and content of the Digital Device Usage Training. Data were analyzed with SPSS V23. Ethical principles have been complied with. Results: It was determined that all parents use both television and smart phones, and all children watch TV (p>.05).