The Role of digital devices in the lives of preschool aged children: Parents' experiences
Okul öncesi dönem çocuklarının yaşamlarında dijital cihazların rolü: Ebeveynlerin deneyimleri
  1. Tez No: 912953
  2. Yazar: TUĞBA YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının hayatlarındaki dijital cihazların rollerini, ebeveynleri aracılığı ile incelemektir. Çalışma, çocukların dijital cihaz kullanım alışkanlıklarına (kullanım süresi, cihazlara erişim düzeyi, tercih ettikleri cihazlar ve bu cihazlarla katıldıkları aktiviteler), bu cihazları ebeveynlerin bazı ebeveynlik rollerinde (çocukları meşgul etme, eğitim ve davranış yönetimi) kullanımlarına ve dijital cihazların ebeveynlik araçları olarak rollerinin, başlıca demografik değişkenlere göre incelenmesine odaklanmaktadır. Çalışmada tarama araştırma deseni kullanılmıştır ve örneklem, Ankara'nın 7 ilçesinde bulunan özel ve devlet anaokullarında öğrenim gören okul öncesi çocukların 383 ebeveyninden oluşmaktadır. Veriler, çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, çocukların hafta içi akşam saatlerinde dijital cihazları sıklıkla kullandığını, hafta sonları ise, cihaz kullanımının hafta içi günlere kıyasla genellikle daha yüksek olduğunu, ancak kullanımın öğlen saatlerinde en sık olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çocukların önemli bir kısmının dijital cihazlara sınırsız erişimi olduğu tespit edilmiştir. Çocukların en sık dahil olduğu dijital aktiviteler, çizgi film izleme (%97,7), video izleme (%67,6) ve oyun oynama (%66,3) olarak sıralanmaktadır.Çocukların çizgi film izlemek amacı ile en sık olarak televizyonu ve ardından akıllı telefonları kullandıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin çocuklarını meşgul etmek amacıyla, televizyonu sıkça (%43,6) bir ebeveynlik aracı olarak kullandığı belirlenmiştir. Araştırma, ebeveynlerin %38,6'sı çocuklarının öğrenimini desteklemek amacıyla eğitim uygulamalarını tercih ettiğini de göstermektedir. Ayrıca, ebeveynlerin, dijital cihazları, özellikle akıllı telefonların kullanımını kısıtlayarak, çocuklarının davranışlarını yönetmek amacıyla sıkça bir ebeveynlik aracı olarak kullandıkları görülmüştür. Bununla birlikte, bulgular, dijital cihazların olumlu pekiştirme amacıyla kullanımı ile çocukların yaşı arasında ve dijital cihazların eğitim amaçlı kullanımı ile çocukların okul türü arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore parent's experiences on the roles of digital devices in the lives of preschool-aged children. In this context, the device usage habits of children, the multifaceted roles (keeping children occupied, education and behavior management) these devices play in parenting and the difference in the roles of digital devices as parenting tools by the major demographic variables are examined. A survey research design is used in the study. The sample consists of 383 parents of preschool children studying in private and public schools in seven districts of Ankara. Data is collected through an online questionnaire. According to results of the study, children use digital devices frequently during weekday evenings. On weekends, device use is generally higher compared to weekdays, but usage is most frequent in the afternoons. Moreover, the results show that a substantial portion of children have unlimited access to digital devices. Furthermore, the most common digital activity children participate in is watching cartoons (97.7%), followed by watching videos (67.6%) and playing games (66.3%). Children mainly use televisions to watch cartoon, followed by smartphone. Moreover, the findings suggest that parents frequently use TV (43.6%) to keep their children occupied. The results also show that parents (38.6%) use educational applications to support their children's learning. Additionally, the findings demonstrate that the use of digital devices for positive reinforcement varies significantly based on the age of children while also the use of digital devices for educational purposes varies based on the type of children's school.